Wątpliwości w sprawie wielkiego przejęcia

Brytyjski Urząd ds. Konkurencji i Rynków (CMA) wyraził obawy dotyczące transakcji zakupu przez Microsoft za 68,7 mld USD wydawcy gier Activision Blizzard. Dał obu firmom pięć dni na przedstawienie wyjaśnień.

Regulator ostrzegł, że proponowane przez właściciela Xboxa przejęcie firmy odpowiedzialnej za popularne tytuły, w tym World of Warcraft i Candy Crush, byłoby największą w historii fuzją branży gier. „Może znacznie zmniejszyć konkurencję na rynku konsol do gier, usług subskrypcji gier i usług gier w chmurze”.

CMA dodał: „Microsoft ma już wiodącą konsolę do gier (Xbox). Wiodącą platformę w chmurze (Azure) i wiodący system operacyjny na komputery PC (Windows OS). Wszystkie te usługi mogą mieć znaczenie dla sukcesu w chmurze”.

„Obawiamy się, że Microsoft może wykorzystać swoją kontrolę nad popularnymi grami po fuzji, aby zaszkodzić rywalom. W tym niedawnym i przyszłym rywalom w usługach subskrypcji wielu gier i grach w chmurze”. Powiedziała Sorcha O’Carroll, starszy dyrektor ds. fuzji CMA.

W odpowiedzi Phil Spencer, szef działu gier Microsoftu, obiecał, że firma będzie postępować zgodnie z zasadami i dobra praktyką.

Spencer powiedział: „Jesteśmy zobowiązani do udostępnienia tej samej wersji Call of Duty na PlayStation w tym samym dniu, w którym gra zostanie uruchomiona w innym miejscu”.

Jednocześnie Spencer potwierdził, że gry Activision Blizzard Overwatch, Diablo i Call of Duty będą dostępne w ramach usługi subskrypcji Netflix Game Pass.

Obie firmy mają teraz pięć dni roboczych na złożenie wyjaśnień.

Czytaj także: Microsoft kupił Activision Blizzard!