W Pradze odkryto najstarszy strąk wanilii w Europie

Podczas wykopalisk na Zamku Praskim archeolodzy dokonali przełomowego odkrycia – odnaleziono tam najstarszy znany w Europie strąk wanilii. Znalezisko pochodzi z XVI wieku i zostało potwierdzone w ramach szczegółowych analiz archeobotanicznych i datowania radiowęglowego. Odkrycie to rzuca nowe światło na początki importu tego egzotycznego surowca na Stary Kontynent.

Zakonserwowany strąk wanilii został znaleziony w warstwie odpadów w Sali Władysławowskiej Zamku Praskiego. Według badaczy został tam umieszczony między 1513 a 1666 rokiem, co pokrywa się z okresem panowania cesarza Rudolfa II. To właśnie za jego rządów Praga była centrum nauki, sztuki i kolekcjonerstwa, co mogło sprzyjać pojawieniu się tak rzadkiego dobra.

Choć wanilia była dobrze znana kulturom mezoamerykańskim, takim jak Majowie czy Aztekowie, w Europie pojawiła się dopiero po 1521 roku, kiedy Hiszpanie podbili Meksyk. Od tego momentu była towarem luksusowym, trafiającym głównie do portów Hiszpanii i Portugalii. Jej obecność w Pradze – głęboko w kontynencie – pozostaje zagadką.

Badacze spekulują, że to właśnie cesarz Rudolf II, znany z zamiłowania do alchemii i egzotycznych przedmiotów, mógł sprowadzić wanilię za pośrednictwem kupców działających między Italią a Świętym Cesarstwem Rzymskim. Wanilia mogła być używana na dworze cesarskim do tworzenia mikstur, toników lub perfum.

To wyjątkowe znalezisko nie tylko zmienia dotychczasową wiedzę o historii handlu, ale również podkreśla znaczenie Pragi jako centrum kulturowego i naukowego epoki renesansu. Potwierdza także, że wymiana dóbr między kontynentami mogła mieć bardziej złożony charakter, niż wcześniej sądzono.

Źródło: archaeology.org/labrujulaverde.com

Czytaj też: Ekspedycja 74 na ISS – znamy nazwiska wszystkich członków załogi!

Grafika tytułowa: Sidath Vimukthi / Unsplash