W grudniu debiut rakiety Vulcan Centaur!

Data pierwszego startu systemu nośnego Vulcan Centaur amerykańskiej firmy United Launch Alliance został wyznaczony na 24 grudnia 2023 r.

Będzie to debiut systemu nośnego Vulcan Centaur, nad którym pracę trwają już od wielu miesięcy. Teraz podano, że start misji o oznaczeniu Cert-1 zaplanowano na 24 grudnia br. i zostanie ona przeprowadzona z bazy Sił Kosmicznych na Cape Canaveral. Jeżeli nie dojdzie do zmiany terminu z jakiegoś powodu, a lot rakiety przebiegnie bezproblemowo to będzie to zapewne miły prezent pod choinkę dla wielu osób interesujących się kosmonautyką.

Na ładunek użyteczny, który zostanie wyniesiony w ramach tej misji składają się: lądownik księżycowy opracowany przez Astrobotic o nazwie Peregrine, a także niezwykle ciekawy ładunek dla firmy Celestis, który jest częścią projektu kosmicznych pochówków. Orbitalne urny spędzą pewny czas w przestrzeni kosmicznej, po czym ulegną spaleniu w ziemskiej atmosferze – czytamy na portalu.

Co ciekawe Vulcan Centaur miał zabrać na orbitę także prototypowe jednostki planowanej konstelacji internetowej Kuiper od Amazona. Postanowiono jednak je wysłać szybciej i tak na orbicie znalazły się już na początku października, dzięki systemowi nośnemu Atlas V.

Tony Bruno, dyrektor generalny ULA w wywiadzie dla CNBC powiedział, że wigilijna data startu jest podyktowana wymaganiami związanymi z lądownikiem Peregrine. Zwraca się w tym kontekście uwagę na warunki oświetleniowe na Srebrnym Globie, a także utrzymanie komunikacji radiowej z wykorzystaniem Deep Space Network(DSN). Okno startowe trwa od 24 do 26 grudnia br., natomiast w przypadku nieodpowiednich warunków lub problemów technicznych, będzie można wykonać start także w styczniu 2024 r.- czytamy także na portalu.

Według niego przygotowania do debiutu przebiegają obecnie zgodnie z planem. Jest to o tyle ważne, że lot tej rakiety został kilkukrotnie opóźniony, przede wszystkim ze względu na problemy z rozwojem silników BE-4 od firmy Blue Origin, które znajdują się w pierwszym stopniu systemu, a także z potrzebą wzmocnienia drugiego stopnia.

Przedstawiciel ULA ujawnił, że firma ma ambitne plany i zamierza wykonać nawet kilka startów rakiety Vulcan Centaur w przyszłym roku w celu zaspokojenia popytu na usługi telekomunikacyjne. Tony Bruno zapowiedział nawet, że w 2025 roku misje będą odbywać się już co dwa tygodnie.

Oprócz misji na rzecz rozwoju projektu Kuiper, system nośny został przypisany także do wynoszenia ładunków dla Sił Kosmicznych USA (USSF), Narodowego Biura Rozpoznania (NRO), NASA oraz dla komercyjnych klientów. Będą to m.in. misje USSF-112, USSF-87 oraz GPS III SV07. Wyniesie na orbitę również nowy wahadłowiec „Dream Chaser”, który jest obecnie przygotowywany do debiutu w zakładach firmy Sierra Nevada. Będzie on wykorzystywany do misji towarowych i naukowych na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS), podobnych do tych prowadzonych obecnie przez Dragona firmy SpaceX – czytamy także.

Zakłada się, że Vulcan Centaur ma być zdolny do wynoszenia ponad 27 ton ładunku na niską orbitę okołoziemską.

Źródło: space24.pl

Czytaj też: SpaceForest i WAT ogłosiły współpracę dotyczącą m.in. rozwoju technologii rakietowej

Grafika tytułowa: Andy Hermawan / Unsplash