Volvo XC90 na emeryturę! Czas na EX90!

Volvo XC90 – mimo, że nadal wygląda świetnie – to jeden z najdłużej obecnych na europejskim rynku SUV-ów. Szwedzki koncern jednak w przypadku poprzednika również nie spieszył się z zastąpieniem go nowszym modelem. Nadszedł jednak czas na zmiany. Volvo XC90 wkrótce przejdzie na emeryturę! Zastąpi go elektryczny model EX90!

Volvo idzie w prąd – bez kompromisów!

Nowe Volvo EX90 jako flagowy SUV w ofercie Szwedów ma bazować na koncepcie Volvo Recharge. Oczywiście możemy się spodziewać, że nie będzie taki śmiały pod względem designu. Z prototypu jednak zaczerpnięte zostanie wiele rozwiązań i ciekawych technologii. Mowa o takich elementach wyposażenia, jak osiem kamer, szesnaście czujników ultrasonicznych, pięć radarów i crème de la crème – system LIDAR zamontowany na dachu. Ten ostatni wykrywał będzie wszelkie zagrożenia i przeszkody na drodze nawet z odległości 250 metrów.

Do sieci nie wyciekły jeszcze dane techniczne następcy Volvo XC90. Wiadomo jednak, że zaoferuje rozwiązania związane z jazdą autonomiczną. Samochód na bieżąco będzie też monitorował stan samopoczucia kierowcy. Auto zostanie zatrzymane, jeśli systemy uznają, że jesteśmy zmęczeni, rozkojarzeni bądź pod wpływem środków psychoaktywnych. Już teraz wiemy także, że nowe topowe Volvo nie będzie wyścigówką. Prędkość maksymalna – jak we wszystkich obecnych na rynku modelach szwedzkiego koncernu – zostanie ograniczona do 180 km/h.

Czytaj też: Mercedes-AMG C63 – rakieta to mało powiedziane!

Jaki faktycznie będzie Volvo EX90? Tego dowiemy się już za nieco ponad miesiąc. Oficjalna prezentacja nowego SUV-a szwedzkiego koncernu odbędzie się 9 listopada. Oczywiście w salonach producenta auto pojawi się nieco później.

Grafika tytułowa: Volvo