Unikalne znalezisko z czasów bizantyjskich w Bułgarii!

Według archeologów złota moneta odkopana w miejscu średniowiecznej twierdzy w Bułgarii wskazuje na bogactwo ludzi, którzy mieszkali tam we wczesnych latach panowania Turków osmańskich.

Zespół z Regionalnego Muzeum Historii w Rousse znalazł monetę na początku tego roku podczas wykopalisk w wiosce Cherven, w pobliżu rzeki Dunaj i północnej granicy Bułgarii z Rumunią. Wydaje się, że pochodzi ona z czasów Cesarstwa Bizantyjskiego, a inne podobne monety są czasami przypisywane Janowi III Doukasowi Vatatzesowi, który był cesarzem Nicei – bizantyjskiego państwa sukcesyjnego – od 1222 do 1254 r. Moneta przedstawia dwie postacie po jednej stronie, z których jedna ubrana jest w charakterystyczne szaty bizantyjskiego cesarza.

Moneta bizantyjska czy łacińska?

Ale Svetlana Velikova, archeolog z muzeum, która prowadzi wykopaliska, powiedziała, że takie monety były również bite przez Cesarstwo Łacińskie, państwo założone przez armię krzyżowców, która złupiła i zajęła cesarskie miasto Konstantynopol – obecnie Stambuł – w 1204 r. Według niej te szczegóły, wraz z lokalizacją, sugerują, że moneta może pochodzić z pierwszych lat po podbiciu Czerwienia przez Osmanów w 1388 r., powiedziała Velikova.

Ruiny w pobliżu wioski pokazują, że było to ważne miasto w Drugim Cesarstwie Bułgarskim, które rządziło od 1185 r. do całkowitego podboju imperium przez Turków w 1396 r.

Najnowsza złota moneta i inne artefakty – w tym groty strzał, biżuteria i fragmenty ceramiki – zostały znalezione podczas wykopalisk wzdłuż tego, co było murem obronnym po zachodniej stronie średniowiecznej fortecy w Cherven. Do tej pory archeolodzy uważali, że ludzie mieszkający w zachodniej części miasta byli na ogół biedni. Jednak nowe znaleziska sugerują, że przynajmniej niektórzy z nich byli zamożni – czytamy na portalu.

Drugie Imperium Bułgarskie było główną potęgą na średniowiecznych Bałkanach i rywalem Cesarstwa Bizantyjskiego.

Źródło: livescience.com

Czytaj też: Starożytne peruwiańskie stanowisko archeologiczne i sala tronowa władczyni

Grafika tytułowa: Kai Rohweder / Unsplash