Udoskonalone perowskity mniej kruche
Pojawiło się pierwsze perowskitowe ogniwo słoneczne o opłacalnej komercyjnie żywotności, które konkuruje z wydajnością ogniw krzemowych.
Perowskity właśnie zbliżyły się o krok do przedefiniowania technologii energii słonecznej. Według artykułu opublikowanego w czasopiśmie Science, zespół naukowców z Princeton University zbudował pierwsze perowskitowe ogniwa słoneczne, które działają wystarczająco długo, aby były opłacalne komercyjnie.
To ogromny postęp, który może zwiastować poważną zmianę w technologii energii odnawialnej. Po raz pierwszy wydaje się, że materiał, który bezpośrednio przekształca światło słoneczne w energię elektryczną, może konkurować z ogniwami na bazie krzemu. A to ta technologia zdominowała rynek energii odnawialnej.
Nowa technologia ogniw przewyższa normy branżowe, znacznie przekraczając 20-letnie kryterium żywotności dotychczasowych ogniw słonecznych.
Perowskitowe ogniwa słoneczne są uważane za wysokowydajną, tanią technologię modułową do wdrożenia w energetyce odnawialnej. Dzieje się tak, ponieważ perowskity to półprzewodniki o unikalnej strukturze krystalicznej, która czyni je szczególnie idealnymi do technologii ogniw słonecznych.
Perowskity można modyfikować, aby były elastyczne i przezroczyste. To jednak sprawia, że są one kruche. Wczesne perowskitowe ogniwa słoneczne opracowane w latach 2009-2012 miały trwałość zaledwie kilkuminutową.
Nowa technologia z Uniwersytetu Princeton może właśnie pokonać te wyzwania. Komercjalizacja tanich folii perowskitowych może potencjalnie zrewolucjonizować rynek energii słonecznej, wypychając technologię krzemową.
Czytaj także: Czy perowskity zastąpią krzem w fotowoltaice?