Udany eksperyment brytyjskich naukowców

W Culham, niedaleko Oksfordu, uczeni przeprowadzili syntezę jądrową, proces, który zasila gwiazdy – w tym Słońce.

W wyniku reakcji uzyskali 59 megadżuli trwałej energii termojądrowej. Jest to nowy rekord, ustanowiony po 25 latach, lepszy o 22 megadżule. To duży postęp w dążeniu do uczynienia syntezy jądrowej praktycznym, bezpiecznym i czystym źródłem energii.

Ian Chapman, szef Brytyjskiego Urzędu Energii Atomowej, określił to wydarzenie jako przełomowe, które przybliża naukowców do pokonania jednego z największych wyzwań w nauce. „Nasz świat potrzebuje energii termojądrowej” – przekonuje naukowiec.

Udana próba to dopiero początek drogi do pełnego sukcesu. Energia wytworzona w tym eksperymencie, choć cenna, jest jeszcze skromna, wystarczyła do zagotowania około 60 czajników wody.

Fuzja jądrowa powstaje w wyniku połączenia dwóch atomów w bardzo wysokich temperaturach, które następnie uwalniają energię.

Naukowcy od dziesięcioleci zajmują się opracowaniem syntezy jądrowej jako realnego źródła energii. W przeciwieństwie do spalania paliw kopalnych lub procesu rozszczepienia atomów w istniejących elektrowniach jądrowych, fuzja daje perspektywę energii otrzymywanej bez zanieczyszczeń, odpadów radioaktywnych i gazów cieplarnianych.

Sibylle Gunter, dyrektor naukowa Instytutu Fizyki Plazmy im. Maxa Plancka, powiedziała, że ​​wyniki z Culham pomogą w przygotowaniu większej skali eksperymentu ITER w południowej Francji. ITER to projekt badawczy dotyczący syntezy jądrowej wspierany przez Chiny, Unię Europejską, Indie, Japonię, Koreę Południową, Rosję i Stany Zjednoczone.

Czytaj także: https://conowego.pl/aktualnosci/inteligentne-male-drony-w-sluzbie-armii-usa-116655