Inteligentne, małe drony w służbie armii USA

Amerykański producent dronów Skydio zwyciężył w projekcie ogłoszonym przez armię Short Range Reconnaissance (SRR), mającego na celu dostarczenie taniego drona zwiadowczego, który będzie na wyposażeniu pojedynczych żołnierzy.

Do tej pory armia używała zwykłych dronów dostępnych w handlu ale obawy dotyczące bezpieczeństwa operacyjnego położyły temu kres.

 W komunikacie prasowym firmy, Skydio poinformował, że podpisał pięcioletni kontrakt o wartości 20,2 miliona dolarów rocznie.

Dron X2D po złożeniu ma wymiary 30 cm x 14 cm x 9,1 cm, i 66,3 cm x 56,9cm x 21 cm po rozłożeniu. Wraz z akumulatorem waży niecałe 1,3 kg. X2D jest obsługiwany przez własny, opatentowany kontroler, który zawiera 17,3 -centymetrowy ekran dotykowy LED z obrazem wideo 720p, wewnętrzną anteną i składaną osłoną ochronną. Kontroler może komunikować się z dronem w odległości do 6 kilometrów za pośrednictwem połączenia bezprzewodowego 5 GHz.

Skydio twierdzi, że dron może latać przez  35 minut. Może działać zarówno w dzień, jak i w nocy, i jest wyposażony w narzędzia sztucznej inteligencji, które umożliwiają 360-stopniowe omijanie przeszkód i wykrywanie obiektów – zarówno ludzi, jak i pojazdów.

X2D jest wyposażony w kamerę wideo 4K z 16-krotnym zoomem cyfrowym oraz wybiegającą w przyszłość kamerę na podczerwień. Dodatkowe czujniki mogą wykonywać skany 3D otoczenia drona i umożliwiać „autonomiczną rekonstrukcję sceny”, co prawdopodobnie oznacza, że ​​drony mogą tworzyć trójwymiarowe rendery środowisk, przez które podróżują. Quadkopter Skydio jest również zdolny do autonomicznego nadzoru, w którym krąży wokół interesujących miejsc, oferując zwiad w czasie rzeczywistym.

Wybór Skydio, które projektuje i produkuje swoje drony w Stanach Zjednoczonych, wydaje się być zgodny z ostatnimi dyrektywami rządu federalnego dotyczącymi technologii dronów wyprodukowanych za granicą i koniecznością wspierania amerykańskiej bazy przemysłowej dronów. Według producenta dron X2D „spełnia rygorystyczne wymagania bezpieczeństwa łańcucha dostaw NDAA i zapewnia doskonałą ochronę cyberbezpieczeństwa”.

Czytaj także: https://conowego.pl/aktualnosci/lockheed-martin-z-marsjanskim-kontraktem-nasa-116595