Trwają prace nad Aktem o Sztucznej Inteligencji

W ubiegłym tygodniu Parlament Europejski zatwierdził swoje stanowisko negocjacyjne w sprawie aktu o sztucznej inteligencji, przyjmując je zdecydowaną większością 499 głosów za, przy 28 głosach przeciw i 93 wstrzymujących się. Nowe przepisy mają zagwarantować, że sztuczna inteligencja wykorzystywana w Europie będzie zgodna z wartościami UE, chroniąc zdrowie, prawa podstawowe i demokrację przed szkodliwymi skutkami technologii.

Jak zaznaczył Parlament Europejski, przepisy mają na celu ochronę praw obywatelskich i zapewnienie nadzoru nad sztuczną inteligencją. W szczególności nowe regulacje mają dotyczyć przejrzystości, niedyskryminacji oraz ochrony prywatności. Proponowane zasady wprowadzają także nowe ograniczenia dotyczące systemów AI o wysokim ryzyku, w tym zakazy dla inwazyjnych i dyskryminujących technologii, jak zdalna identyfikacja biometryczna w miejscach publicznych.

Jednym z ważniejszych elementów nowego prawa jest regulacja modeli generatywnych, takich jak ChatGPT. Dostawcy będą zobowiązani do rejestrowania modeli w unijnej bazie danych oraz do spełniania wymogów przejrzystości, w tym ujawniania generowanych treści i zabezpieczania przed nielegalnymi treściami. Systemy AI oparte na modelach generatywnych będą musiały także zapewnić rozpoznawalność tak zwanych „deep fake”.

Nowe prawo obejmuje także wyjątki dla badań naukowych i rozwoju open source, mające na celu wspieranie innowacji. Posłowie zadbali, by obywatele UE mieli łatwiejszy dostęp do składania skarg i uzyskiwania wyjaśnień na temat decyzji podejmowanych przez AI o wysokim ryzyku. Rada ds. Sztucznej Inteligencji, która monitorować będzie wdrażanie przepisów, stanie się kluczowym organem dbającym o ochronę praw obywateli i przejrzystość rozwoju sztucznej inteligencji w Europie.

Źródło: Europa.eu

Grafika tytułowa: Andrea De Santis / Unsplash