To koniec pięknej historii! Ford Fiesta nie doczeka się następcy!

Doczekaliśmy sądnych czasów dla producentów samochodów osobowych. Wiele modeli, które były z nami przez długie lata nie doczeka się następców. Na taki stan rzeczy składa się kilka czynników – postępująca elektryfikacja rynku motoryzacyjnego, moda na różnej maści SUV-y oraz coraz bardziej rygorystyczne normy emisji spalin. Smutny los spotka wkrótce także Forda Fiestę, który po niemal pół wieku obecności na drogach zostanie wycofany z oferty Amerykanów.

Żegnamy Fiestę! Czas na kolejne wyzwania?

Ford Fiesta to sympatyczny miejski maluch, który był obecny na rynku motoryzacyjnym dokładnie przez 46 lat. Niezwykła popularność i niezawodność tego modelu przełożyła się na aż 18 milionów wyprodukowanych egzemplarzy omawianego modelu Forda. Czas jednak na emeryturę. Fiesta jaką znamy nie doczeka się bezpośredniego następcy. Amerykanie w jej miejsce mają wprowadzić do oferty niewielkie miejskie auto elektryczne. Jeszcze nie wiadomo, czy przybierze formę SUV-a i jaką nazwę będzie nosiło. Wkrótce powinniśmy poznać także elektrycznego następcę modelu Mondeo, który ma trafić do sieci dealerskiej do 2026 roku.

Spore zmiany czekają także fabrykę Forda zlokalizowaną w Kolonii. Nie będzie już zajmowała się produkcją samochodów z silnikami spalinowymi. Zostanie przemianowana na Kolońskie Centrum Elektryfikacji, a od przyszłego roku zajmie się wytwarzaniem nowego elektrycznego SUV-a Forda. Cele postawione przed ośrodkiem są bardzo ambitne. W przeciągu najbliższych sześciu lat z taśm montażowych ma tam zjechać ponad 1,2 milionów pojazdów elektrycznych.

Czytaj też: Toyota wprowadza mechaniczny kluczyk

Czekamy z niecierpliwością na kolejne informacje dotyczące elektrycznych premier Forda. W najbliższych latach ma być ich całkiem sporo. Być może w wielu kwestiach amerykański koncern bardzo pozytywnie nas zaskoczy!

Grafika tytułowa: John Lio / Unsplash