Teleskop Webba wykrył złożone cząsteczki organiczne w odległej galaktyce

Badacze dokonali niezwykłego odkrycia – w odległej galaktyce SPT0418-47, położonej ponad 12 miliardów lat świetlnych od Ziemi, znaleziono skomplikowane cząsteczki organiczne. Nowe dane, uzyskane dzięki Kosmicznemu Teleskopowi Jamesa Webba (JWST), rzucają nowe światło na chemiczne procesy, które zachodziły w pierwszych galaktykach powstałych krótko po Wielkim Wybuchu. Znalezione cząsteczki sugerują, że już na bardzo wczesnym etapie ewolucji Wszechświata zachodziły złożone reakcje chemiczne.

Galaktyka SPT0418-47 powstała zaledwie około 1,5 miliarda lat po Wielkim Wybuchu, co czyni ją jednym z najstarszych znanych obiektów. Dzięki zjawisku soczewkowania grawitacyjnego, astronomowie mogli szczegółowo przeanalizować jej skład. JWST wykrył widma wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych (PAH), związków organicznych spotykanych również na Ziemi, m.in. w spalinach samochodowych. To pierwsze takie odkrycie na tak dużą odległość od naszej planety.

Badania przeprowadzone przez zespoły z University of Illinois Urbana-Champaign i Texas A&M University wskazują, że pył i gaz w galaktyce SPT0418-47 są wzbogacone w cięższe pierwiastki, co może świadczyć o formowaniu się gwiazd i ich ewolucji we wczesnym Wszechświecie. Wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne (PAH) powstają w wyniku reakcji przy młodych, masywnych gwiazdach emitujących ultrafiolet. To odkrycie daje naukowcom kluczowy wgląd w procesy zachodzące w pierwszych galaktykach.

Wyniki badań sugerują, że formowanie się gwiazd we wczesnych galaktykach rozpoczęło się szybciej, niż wcześniej przypuszczano. Galaktyka SPT0418-47, w okresie gdy Wszechświat miał mniej niż 10% obecnego wieku, osiągnęła masę podobną do naszej Drogi Mlecznej. To odkrycie nie tylko poszerza wiedzę o historii Wszechświata, ale również wskazuje, że złożone związki organiczne mogły istnieć już w pierwszych etapach jego istnienia, stwarzając warunki sprzyjające potencjalnemu rozwojowi życia.

Źródło: wp.pl, University of Illinois at Urbana-Champaign, Nature

Grafika tytułowa: StockSnap / Pixabay