Teleskop Hubble’a z niesamowitym zdjęciem! Oto nietypowa młoda gwiazda!

Na łamach conowego.pl regularnie prezentujemy Wam ciekawe informacje z kategorii nauka i technika, dzięki którym można dowiedzieć się więcej o różnych rozwiązaniach i zjawiskach. Nie inaczej jest i tym razem. Za pośrednictwem Teleskopu Hubble’a dokonano niesamowitego odkrycia. W kosmosie narodziła się bowiem nowa gwiazda, która w bardzo agresywny sposób oddziałuje na swoje otoczenie!

fot. NASA

HH34 to gwiazda, jakiej wcześniej nie odkryto!

Przedmiotem badań naukowców jest obecnie gwiazda o nazwie HH34. Ów obiekt jest źródłem dwóch strumieni gazu emitowanego z gwiazdy z niesamowitą prędkością. Owe strumienie nie tylko wyglądają efektownie. Są także emiterami promieniowania elektromagnetycznego. HH34 jest obserwowana przez astronomów od dawna – od 1994 roku. Co jakiś udaje się wykonać zdjęcie, na którym wyraźnie widać wspomniane strumienie gazu. Poprzednio niezłe ujęcie udało się wykonać w 2015 roku. Zamieszczone powyżej natomiast, to już natomiast fotografia z 2022 roku.

HH34 znajduje się 1250 lat świetlnych od Ziemi w Mgławicy Oriona. Zjawisko, które zachodzi w przypadku tej gwiazdy określa się mianem obiektów Herbiga-Haro. Naukowcy zamierzają dalej intensywnie je badać. W owe obserwacje będzie już wkrótce zaangażowany nie tylko Teleskop Hubble’a, ale i bardzo nowoczesny Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba. Myślę więc, że jeszcze niejednokrotnie będzie nam dane usłyszeć o obiekcie będącym tematem tego wpisu. Badania mogą jednak potrwać długie lata.

Czytaj też: Fantastyczne odkrycie na dnie oceanu! Co skrywa wrak statku Shackletona?

Wszechświat skrywa przed nami całe mnóstwo tajemnic. Dzięki rozwojowi nowoczesnych technologii możemy zaglądać coraz dalej i poznawać coraz bardziej szczegółowe informacje związane z przestrzenią kosmiczną. Jest ona jednak tak bezkresna, że nie sposób dowiedzieć się o niej wszystkiego – przynajmniej na tym poziomie zaawansowania, na jakim obecnie znajduje się ludzkość.

Grafika tytułowa: NASA