Fantastyczne odkrycie na dnie oceanu! Co skrywa wrak statku Shackletona?

Nie od dziś wiadomo, że na dnie mórz i oceanów możemy napotkać na naprawdę fantastyczne znaleziska. To zarówno obiekty naturalne, jak i te na których powstanie miał wpływ człowiek. Jednym z takich znalezisk jest wrak statku Shackletona? Jaką niesamowitą tajemnicę skrywa?

Niesamowite znaleziska na wiekowym wraku!

Biolodzy z National University of Ireland od dłuższego czasu obserwowali wrak okrętu Shackletona osiadły na dnie w wodach Antarktyki. Ów obszar w ostatnich latach ulegał potężnym przeobrażeniom wskutek zmian klimatycznych, którym w mass mediach poświęca się niewiele uwagi. Dzięki podnoszeniu się średniej temperatury w oceanie we wraku okrętu wytworzył się nowy, bardzo ciekawy ekosystem!

W obrębie wraku zaobserwowano bowiem faunę i florę, która do tej pory nie występowała na wspomnianym obszarze. Z pewnością duży wpływ na jej pojawienie się ma obecność potężnego wraku, tworzącego swoiste schronienie dla nietypowych gatunków. Warto jednak pamiętać o tym, że wzrost temperatur wokół Antarktyki ma też ogromny wpływ na pojawianie się nowych gatunków w tych rejonach.

W – do niedawna – jałowych wodach zaczyna na nowo tętnić życie. Doszło nawet do takiego paradoksu, że pojawiają się tam nowe, do tej pory zupełnie nieobserwowalne zwierzęta, które przystosowały się wskutek ewolucji do życia w nowych, charakterystycznych warunkach antarktycznych.

Czytaj też: Kolejni weterani ruszają na wojnę! Oto postrach czołgów!

Z pewnością kolejne obserwacje naukowców przyniosą nowe, ciekawe odkrycia. Świat się zmienia – także przez oddziaływanie nań człowieka. I właśnie owe zmiany są mocno odczuwalne nie tylko przez naturę, ale i przez wszystkie stworzenia, które w większości przypadków – z powodzeniem i w fascynujący sposób dostosowują się do zmian. Czekamy na kolejne odkrycia naukowców!

Grafika tytułowa: New Sciencist – YouTube