Tauryna gwarantem długowieczności?

Wraz z wiekiem następuje utrata tauryny. Okazuje się, że odwrócenie tego procesu poprzez jej suplementację ma korzystny wpływ na zwierzęta doświadczalne – informuje „Science”.

Dotychczasowe niewielkie badania kliniczne suplementacji tauryny sugerowały korzyści między innymi w chorobach metabolicznych. Jednak wpływ stężenia tauryny na zdrowie i długowieczność zwierząt pozostawał słabo poznany. Okazuje się, że wyniki najnowszych badań dają pewną nadzieję. Badania na kilku modelach zwierzęcych wskazały, że niedobór tauryny może sprzyjać starzeniu się, zaś jej suplementacja korzystnie wpływa na stan zdrowia i długowieczność.

Jak wskazuje Polska Agencja Prasowa odwrócenie związanej z wiekiem utraty tauryny poprzez suplementację poprawiło długość życia przy dobrym stanie zdrowia robaków, gryzoni oraz naczelnych innych niż ludzie. To uzasadnia dalsze badania, ale już na ludziach.

Parminder Singh z Buck Institute for Research on Aging (USA) i jego międzynarodowi współpracownicy mierzyli stężenie tauryny we krwi w różnym wieku u myszy, małp i ludzi. W przypadku 15-letnich małp stężenie tauryny w surowicy było o 85 proc. niższe niż u 5-letnich. Podobnie poziom tauryny zmniejszył się o ponad 80 proc. w ciągu życia człowieka. Spadek poziomu tauryny zaobserwowano również u starzejących się myszy, a myszy pozbawione głównego transportera tauryny żyły krócej – podał PAP.

Odwrócenie tego spadku poprzez suplementację tauryną zwiększyło medianę długości życia robaków i myszy, a im wyższe stężenie to dodatkowo wiązało się także z poprawą siły, koordynacji i funkcji poznawczych oraz spowalniało kilka kluczowych markerów starzenia, w tym starzenie się komórek, uszkodzenie mitochondriów i DNA oraz stany zapalne.

Czytaj też: Nietypowy system słoneczny odkryty przez naukowców!

W przypadku będących w średnim wieku makaków królewskich (Macaca mulatta), suplementacja tauryną pozytywnie wpłynęła na zdrowie kości, metabolizm i układ odpornościowy. Chociaż autorzy zauważają, że odwrócenie niedoboru tauryny podczas starzenia może być obiecującą strategią przeciwstarzeniową, potrzebne są dalsze badania i próby kliniczne na ludziach. Jak zastrzegają autorzy, chociaż zasugerowano niewiele zagrożeń związanych z suplementacją tauryny, potencjalne ryzyko nadal wymaga rozważenia, ponieważ brakuje dużych, długoterminowych badań na ludziach dotyczących bezpieczeństwa – podała także PAP.

Źródło: PAP

Grafika tytułowa: DarkoStojanovic / Pixabay