Sztuczna inteligencja na kolei i w domowych PC dzięki technologii AMD

Nadzwyczajna precyzja i systematyczność to cechy, które od lat charakteryzują japońską kolej. Według danych Japońskiej Rady ds. Bezpieczeństwa Transportu, w ciągu ostatnich pięciu lat odnotowano jedynie 29 wypadków kolejowych. W porównaniu z Polską, gdzie w samym tylko 2021 roku miało miejsce aż 511 wypadków oraz Stanami Zjednoczonymi, gdzie liczba ta przekroczyła 1500 w tym samym okresie, wyniki te podkreślają nadzwyczajną skuteczność systemu japońskiego.

W celu dalszej poprawy bezpieczeństwa oraz efektywności inspekcji torów, JR Kyushu, operator superszybkich pociągów Shinkansen, zdecydowało się na zastosowanie innowacyjnego rozwiązania opartego na technologii AMD – Tokyo Artisan Intelligence (TAI). Ten zaawansowany system wykorzystuje sztuczną inteligencję do wykrywania potencjalnych nieprawidłowości na torach, takich jak poluzowane śruby. Centralnym elementem TAI jest procesor AMD Kria K26, który umożliwia szybką analizę obrazu z kamery zamontowanej na wózku poruszającym się po torach. Dzięki temu rozwiązaniu inspekcje są bardziej precyzyjne i skuteczne.

Jednocześnie firma AMD dąży do zwiększenia dostępności sztucznej inteligencji nie tylko poprzez sprzęt, ale także przez oprogramowanie. W tym celu wydała nową wersję swojego środowiska programistycznego – ROCm 6.0, które umożliwia deweloperom tworzenie oprogramowania AI wykorzystując także karty graficzne w ich komputerach. Wprowadzenie obsługi nowych kart, takich jak AMD Radeon PRO W7800 i AMD Radeon RX 7900 GRE, oraz rozszerzenie kompatybilności z kartami na bazie architektury AMD RDNA 3, umożliwiają większej liczbie deweloperów korzystanie z różnorodnego sprzętu. Dodatkowo, wprowadzenie obsługi środowiska uruchomieniowego ONNX pozwala na przeprowadzanie wnioskowania na większych zbiorach danych.

Czytaj też: Przełomowe procesory AMD Ryzen 8000G trafiają na rynek!

Grafika tytułowa: Timothy Dykes / Unsplash