“Szczepionka” słowem roku wg Oxford English Dictionary

Ubiegły rok dla twórców słownika okazał się zbyt złożony, by “zamknąć” go w jednym słowie. Tym razem leksykografowie nie mieli takich problemów.

Nie minął jeszcze rok od zatwierdzenia do szerokiego użytku pierwszych szczepień na Covid-19, ale nie ulega wątpliwości, że w ciągu ostatnich miesięcy były one tematem numer jeden. W ubiegłym roku eksperci Oxford English Dictionary nie wskazali żadnego “słowa roku”, uznając, że nie da się streścić 2020 roku w kilku znakach, teraz wszechobecność “szczepionki” została potwierdzona autorytetem leksykografów. 

Czytaj też: Hitler i Myszka Miki dostali paszporty covidowe

Słowo “vax” to obecny w języku angielskim od 1799 roku skrót od “vaccine”, ale zdobycie tytułu słowa roku zapewniły mu również frazy takie jak “antyszczepionkowiec” (anti-vaxxer) czy popularne w obszarze anglojęzycznym określenie “vaxxie” – czyli szczepionkowe selfie. Wg danych przekazanych przez twórców słownika, we wrześniu odmian i wariantów słowa “vax” używano 72 razy częściej niż w tym samym okresie w roku ubiegłym. W poprzednich latach OED wybierało na słowa roku m.in selfie, post-prawdę czy zagrożenie klimatyczne.