Sygnał o nadjeżdżającej karetce z Twojego radia! Ustawa już gotowa!

Pojazdy uprzywilejowane zazwyczaj informują nas o tym, że się zbliżają sygnałem świetlnym i dźwiękowym. Nie zawsze to jednak wystarcza, by ostrzec innych użytkowników ruchu drogowego. Dlatego właśnie polski rząd pracuje nad wprowadzeniem tzw. „trzeciego sygnału”, który poprawi poziom bezpieczeństwa i ułatwi przejazd.

Dodatkowy komunikat w Twoim radiu!

Niejednokrotnie służby mundurowe spotykają się z sytuacjami w których ktoś nie ustąpi im pierwszeństwa, ponieważ kierowcy nie zdążą się zorientować, że pojazd „na sygnale” gna w ich stronę. Dlatego właśnie władze postanowiły opracować ustawę o tak zwanym „trzecim sygnale”, który ma informować nas o zbliżającej się karetce, wozie strażackim czy też radiowozie. To dodatkowy sygnał radiowy, nadawany drogą radiową do wszystkich kierowców w sytuacji znajdowania się pojazdu uprzywilejowanego w odległości około 200-300 metrów.

Jego działanie wygląda przykładowo tak, że gdy będzie zbliżał się do nas pojazd na sygnale, to przez nasze radio nadawany będzie komunikat ostrzegający nas przed tym faktem. Będziemy także proszeni o jego przepuszczenie. Komunikaty mają bazować na systemie RDS TA (Traffic Announcement), który jest dostępny w wielu samochodach. Komunikaty mają być nadawane także w sytuacjach, w których nasze radio będzie akurat wyłączone.

Czytaj też: Sony mocno traci na wartości! To skutek działań Microsoftu?

Projekt ustawy, który wprowadza niezbędne zmiany w prawie o ruchu drogowym, został już przygotowany. Obecnie oczekuje na pierwsze czytanie w sejmie. Możemy się więc spodziewać, że władze będą dążyły do wdrożenia nowych przepisów tak szybko, jak tylko będzie to możliwe.