„Swastyka” usunięta z Twittera po protestach

Największa na świecie po względem wolumenu obrotu giełda kryptowalut, Binance, zaprojektowała na Twitterze własny piktogram, za pomocą którego chciała promować siebie i swoje usługi.

Firma uruchomiła emoji dla kilku hashtagów, w tym #Binance, #BNB i #BitcoinButton. Powiązane emoji dla tych hashtagów przedstawiały blok z logo giełdy otoczony czterema pikselowymi ramionami, z których każde wygięło się pod kątem prostym.

Internautom symbol jednoznacznie kojarzył się ze swastyką – religijnym symbolem obecnym w wielu kulturach. Zagarniętym przez niemiecką narodowo – socjalistyczna partię NSDAP. Które stało się symbolem III Rzeszy i jednocześnie niemieckich zbrodni podczas II wojny światowej.

Jeden z użytkowników napisał wprost: „Nowe logo Binance to dosłowne emoji ze swastyką.”

Pikanterii całemu zamieszaniu dodał fakt, że symbol ukazał się w serwisie społecznościowym 20 kwietnia – dokładnie w dzień urodzin Adolfa Hitlera.

Twitter czasami pozwala markom zaprojektować własne niestandardowe emotikony, które będą umieszczane w hashtagach w celu promowania ich firmy. Giełda przyznała się do błędu i szybko zastąpiła niefortunne emoji innym, nie wywołującym przykrych skojarzeń. W oświadczeniu zamieszczonym na Twitterze posypała głowę popiołem pisząc: „Cóż, to było oczywiście naprawdę zawstydzające. Nie jesteśmy pewni, w jaki sposób emoji przeszło przez kilka stopni kontroli, niezauważone przez nikogo. Natychmiast zgłosiliśmy problem, ściągnęliśmy go i wdrożyliśmy nowy projekt.”

Czytaj także:  Kryptowaluty i esport – związek przyszłości