Superszybka kolej magnetyczna w Polsce?

Hyperloop wydaje się technologią, która nieco przygasła i została wyciszona. Tymczasem Polska firma Nevomo znalazła ciekawe rozwiązanie.

Już 5 września polski start-up Nevomo w Brukseli zamierza zaprezentować wyniki testów lewitacji pojazdów szynowych zrealizowanych na torze doświadczalnym w Nowej Sarzynie na Podkarpaciu. Jak zapewniają przedstawiciele spółki udało im się dokonać przełomu technologicznego.

Nad podobnymi projektami pracował m.in. Elon Musk, ale jak do tej pory nie przedstawił on konkretnego projektu, który by z powodzeniem funkcjonował. Dlatego projekt Polaków wydaje się interesujący, również dlatego, że ponoć wykorzystuje on obecną infrastrukturę kolejową bez potrzeby budowania kosztownych specjalnych tuneli próżniowych.

Polacy znaleźli sposób jak przyspieszyć wdrażanie tzw. technologii hyperloop i opracowali przejściowy model – chodzi o wykorzystanie istniejących torów do budowy szybkiej kolei magnetycznej. Firma Nevomo (wcześniej działająca pod nazwą Hyper Poland) stworzyła innowacyjny system umożliwiający lewitację pociągów na klasycznych torach kolejowych. Swoje rozwiązanie zaprezentuje światu 5 września w Brukseli – czytamy na portalu.

Oczywiście nie chodzi o projekt „czysto” hyperloop, gdzie mówiło się o prędkościach dochodzących do 1200 km/h, czyli prędkości dźwięku. Projekt Nevomo ma charakter przejściowy, ale jednocześnie jest on znacznie tańszy i bardziej powszechny.

O ile zapowiedzi rodzimego start-upu się potwierdzą, polska firma dokona ważnego kroku w kierunku modernizacji i usprawnienia istniejącej infrastruktury. Osiąganie prędkości 550 km/h przez pociągi stałoby się wówczas powszechnie możliwe – czytamy na portalu.

Czytaj też: Loty w kosmos – przyszłość turystyki?

Źródło: rp.pl

Grafika tytułowa: Charles Forerunner / Unsplash