Superkomputer Andromeda z AI dostępny w USA

Cerebras Systems – startup z Doliny Krzemowej, specjalizujący się w pracy ze sztuczną inteligencją zaprezentował swój superkomputer AI o nazwie Andromeda.

Maszyna jest dostępna dla prowadzenia badań akademickich i komercyjnych. Została zbudowana poprzez połączenie 16 systemów Cerebras CS-2. Pochodzą one z najnowszego komputera AI firmy zbudowanego wokół ponadwymiarowego układu o nazwie Wafer-Scale Engine 2.

Według producenta Andromeda może wykonać obliczenia AI o wartości 1 eksaflopa – lub co najmniej jeden kwintylion (10 do potęgi 18) operacji na sekundę w oparciu o precyzję 16-bitowego formatu zmiennoprzecinkowego.

Najszybszy amerykański superkomputer, zwany Frontier, znajdujący się w Oak Ridge National Laboratory, także przekroczył w tym roku wydajność 1 eksaflopa. Ale w oparciu o 64-bitowy format podwójnej precyzji.

„Jest większą maszyną, nie pokonamy go. Jego budowa kosztowała 600 milionów dolarów” – wypowiedział się na temat Frontiera Andrew Feldman, założyciel i dyrektor generalny firmy Cerebras.

Dodał, że skomplikowane symulacje jądrowe i symulacje pogodowe w przeszłości odbywały się na 64-bitowych komputerach o podwójnej precyzji. Ale jest to format kosztowny obliczeniowo, więc naukowcy sprawdzają, czy algorytmy sztucznej inteligencji mogą ostatecznie osiągnąć takie wyniki.

Feldman poinformował, że Andromeda została zbudowana w wysokowydajnym centrum danych Colovore, w Santa Clara w Kalifornii. Zdalny dostęp do niego mają firmy i centra badawcze z laboratoriów krajowych, mieszczących się w całych Stanach Zjednoczonych.

Czytaj także: Tajemnica chińskich superkomputerów