Psy-roboty będą służyć w Siłach Kosmicznych

Kilka miesięcy temu informowaliśmy, że amerykański Departament Bezpieczeństwa Wewnętrznego (DHS) planuje wysłać psy-roboty do patrolowania południowej granicy USA.

W służbie na granicy maszyny zostały przetestowane pod kątem służby wartowniczej, autonomicznego patrolowania wstępnie ustawionych punktów nawigacyjnych GPS. A także podczas noszenia kamer i czujników oraz do kontroli wagonów na torach, chodzenia po i pod wagonami; i eksploracja budynków mieszkalnych.

Czytaj więcej: Psy – roboty patrolują południową granicę USA

W czerwcu twórcy robotycznego czworonoga, firma Ghost Robotics, zaprezentowała dodatkową funkcję o nazwie Nautical Autonomous Unmanned Tail (NAUT), która umożliwia psom pływanie w płytkich wodach. To sprawia, że poszerzyło się znacznie spektrum wdrożeń, psy mogą pracować przez całą dobę bez zmęczenia.

Zgodnie z komunikatem prasowym, także Siły Kosmiczne planują wykorzystanie zrobotyzowanych psów, znanych jako Quadruped Unmanned Ground Vehicles (Q-UGV). W tym celu, pod koniec lipca, najmłodsza gałąź amerykańskiej armii przeprowadziła prezentację możliwości robotów – czworonogów.  

Siły Powietrzne Stanów Zjednoczonych, które nadzorują Siły Kosmiczne, mocno stawiają na Q-UGV. Eksperymentują z nimi od ponad dwóch lat, głównie w wersjach psów patrolowych. Oznacza to, że prawdopodobnie do służby trafią bardziej stonowane egzemplarze, bez broni.

Armia planuje również wykorzystać psy-roboty do przeprowadzania „oceny uszkodzeń”. Także jako część protokołów bezpieczeństwa, a nawet reakcji awaryjnych – donosi serwis Gizmodo.