Starzenie się ludzi. Są dwa momenty kiedy dochodzi do największych zmian

Według najnowszych badań nad zmianami molekularnymi związanymi ze starzeniem się, u ludzi występują dwa drastyczne spadki formy – jeden występuje średnio w wieku 44 lat, a drugi średnio w wieku 60 lat.

Zdaniem genetyka Michaela Snydera ze Stanford University ludzie nie zmieniają się po prostu stopniowo na przestrzeni czasu, ale zdarzają się „naprawdę drastyczne zmiany”.

Okazuje się, że połowa lat 40. to czas dramatycznych zmian, podobnie jak początek lat 60. I to jest prawdą niezależnie od tego, na jaką klasę cząsteczek patrzysz – powiedział Michael Snyder starszy autor badania.

Starzenie się jest złożone i wiąże się ze wzrastającym ryzykiem chorób wszelkiego rodzaju. Snyder i jego współpracownicy badali biologię starzenia się, aby lepiej zrozumieć, jakie zmiany zachodzą i w jaki sposób lepiej łagodzić i leczyć te dolegliwości. W tym celu śledzili grupę 108 dorosłych, którzy oddawali próbki biologiczne co kilka miesięcy przez kilka lat.

40 i 60 lat

Około 81 procent wszystkich badanych przez naukowców cząsteczek wykazywało zmiany na jednym lub obu tych etapach. Zmiany osiągnęły szczyt w połowie lat 40. i ponownie na początku lat 60., z nieco innymi profilami.

Szczyt w połowie lat 40. wykazał zmiany w cząsteczkach związanych z metabolizmem lipidów, kofeiny i alkoholu, a także chorobami układu krążenia i dysfunkcjami skóry i mięśni. Szczyt na początku lat 60. był związany z metabolizmem węglowodanów i kofeiny, chorobami układu krążenia, skórą i mięśniami, regulacją odpornościową i funkcją nerek – czytamy na portalu.

Pierwszy szczyt, przypadający na połowę 40. roku życia, to zazwyczaj czas, w którym kobiety zaczynają przechodzić menopauzę lub perimenopauzę, jednak naukowcy wykluczyli to jako główny czynnik: u mężczyzn również w tym samym wieku zachodzą istotne zmiany molekularne.

Naukowcy podkreślają jednak, że wielkość ich próby była stosunkowo niewielka i że przetestowali ograniczoną liczbę próbek biologicznych pochodzących od osób w wieku od 25 do 70 lat. Dalsze badania mogą pomóc wniknąć głębiej w to zjawisko, badając je bardziej szczegółowo i na podstawie szerszego spektrum zagadnień, aby lepiej zrozumieć, jak ludzkie ciało zmienia się z biegiem czasu.

Badania opublikowano w czasopiśmie Nature Aging.

Źródło: sciencealert.com

Czytaj też: Kropki kwantowe pomogą w oczyszczaniu środowiska?

Grafika tytułowa: Christian Langballe / Unsplash