Staropolskie leki pomogą w walce z chorobami?

Czytając powieści opisujące dawne czasy na pewno niejednokrotnie spotkaliście się z dziwnymi lekarstwami, które stosowane były przez naszych przodków. Być może wkrótce i my zaczniemy je stosować! Wrocławscy naukowcy zamierzają odtworzyć staropolskie lekarstwa i przetestować je laboratoryjnie. Czas pokaże, czy okażą się skuteczne w leczeniu wielu przypadłości!

Leki przodków sposobem na współczesne problemy?

Naukowcy z Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu oraz Uniwersytetu Wrocławskiego zamierzają sprawdzić działanie leków stosowanych na terenach naszego kraju przez lekarzy pomiędzy XVI a XVIII wiekiem. Na pierwszy ogień pójdzie słynny teriak, który stosowany był jako panaceum na wiele dolegliwości oraz odtrutka.

Za proces badawczy odpowiadają dr Danuta Raj i dr Maciej Włodarczyk. Odtworzenie receptur leków sprzed wieków nie jest łatwym zadaniem. Potrzebne tutaj są wytężone wysiłki zarówno naukowców, jak i historyków. Wszystko przez to, że wieki temu nikt nie tworzył żadnej bazy składników leków. Te muszą być odtwarzane na podstawie rozmaitych źródeł historycznych. Dr Danuta Raj charakteryzuje cały proces w następujący sposób:

Jednym z problemów z identyfikacją składników leków z czasów przed Linneuszem jest nieujednolicona nomenklatura. Aptekarze pisali po łacinie, często używali własnych skrótów, ale najgorsze jest to, że jedna substancja mogła mieć różne nazwy, w zależności od regionu czy nawet autora. Ponadto niektóre z nazw dziś oznaczają co innego niż kiedyś. Tak było np. z kardamonem, jednym ze składników odtwarzanego przez nas Teriaku. Jako „kardamon” na toruńskiej recepcie zapisano składnik określany jako „rajskie ziarno”, zaś właściwy kardanom występował pod nazwą Amomi Fructus. Nietrudno się było pomylić, ale rozwiązaliśmy tę zagadkę.

Czytaj też: Gorące plany Netflixa na ten rok! Co nas czeka w 2022?

Jestem zdania, że warto prowadzić badania nad lekami sprzed wieków – nie tylko jako historyk. Być może przed setkami lat nasi przodkowie byli w niektórych kwestiach mądrzejsi od nas i być może opracowywane przez nich medykamenty okażą się skuteczniejsze i bezpieczniejsze dla naszego organizmu, niż obecnie stosowane lekarstwa. Mam nadzieję, że wkrótce usłyszymy kolejne, ciekawe wieści związane z tym fantastycznym projektem!