Starliner „prawie” gotowy do startu z załogą

Boeing CST-100 Starliner jest instalowany na rakiecie Atlas 5, która w przyszłym miesiącu wyniesie statek kosmiczny w załogowy locie testowy na Międzynarodową Stację Kosmiczną.

Kapsuła Starliner została przetransportowana z obiektu Boeing Commercial Crew and Cargo Processing Facility w Centrum Kosmicznym im. Kennedy’ego do Space Launch Complex 41 we wczesnych godzinach porannych 16 kwietnia. Dzień później została zainstalowana na rakiecie Atlas 5 w budynku Vertical Integration Facility.

Jest to kolejny kamień milowy w przygotowaniach do misji Crew Flight Test (CFT), która rozpocznie się nie wcześniej niż 6 maja.

Astronauci NASA Butch Wilmore i Suni Williams będą na pokładzie statku Starlinerem na Międzynarodową Stację Kosmiczną. Pozostaną na stacji przez około osiem dni, zanim wejdą na pokład Starlinera i powrócą na Ziemię, lądując w południowo-zachodnich Stanach Zjednoczonych – czytamy na branżowym portalu.

Start Crew Flight Test był wcześniej planowany na 1 maja, ale został opóźniony z powodu działań na ISS, w tym zmienionych harmonogramów wypłynięcia pojazdu towarowego Dragon i przeniesienia tam statku kosmicznego Crew Dragon w celu zwolnienia przedniego portu dokowania w module Harmony dla Starlinera.

Poprawki po locie testowym bez załogi

Misja CFT odbędzie się niemal dokładnie dwa lata od drugiego lotu testowego bez załogi, oznaczonego jako OFT-2, który pomyślnie zadokował do stacji i powrócił na Ziemię. Podczas pierwotnego lotu testowego bez załogi, który odbył się w grudniu 2019 r., wystąpiły awarie, które uniemożliwiły statkowi kosmicznemu dotarcie do stacji i zmusiły go do powrotu na Ziemię już po kilku dniach.

Pomyślny CFT umożliwiłby NASA dokończenie certyfikacji Starlinera do celów regularnych misji związanych z rotacją załogi, począwszy od Starlinera-1 na początku 2025 r.

To jednak nie koniec testów. Kolejnym bowiem kamieniem milowym misji CFT jest przegląd gotowości do testów w locie zaplanowany na 25 kwietnia. Astronauci Wilmore i Williams również mają przybyć do Centrum tego samego dnia w celu ostatecznych przygotowań do misji.

Źródło: spacenews.com

Czytaj też: „Śpiący gigant” blisko 2000 lat świetlnych od Ziemi

Grafika tytułowa: NASA / Unsplash