Stal nierdzewna zwalczająca koronawirusa – już wkrótce na rynku!

Pandemia koronawirusa szaleje w najlepsze i nic nie wskazuje na to, by w najbliższym czasie coś miało się w jej kwestii zmienić na lepsze. W obliczu kolejnych, coraz bardziej zjadliwych wariantów COVID-a podejmowane są próby opracowywania różnych technologii, mogących chronić nas przed tym niebezpieczeństwem. Jedną z nich jest stal nierdzewna zwalczająca koronawirusa. Co warto wiedzieć na jej temat?

fot. PR Newswire / The University of Hong Kong

Opracowano wyjątkową stal nierdzewną w… Chinach!

Nie gdzie indziej, jak w „ojczyźnie” COVID-a, czyli w Chinach opracowano właśnie niesamowitą stal nierdzewną której właściwością jest zwalczanie koronawirusa. Dodatkowo udowodniono, że na powierzchni takiej stali dezaktywacji mają ulegać również inne wirusy (jak H1N1) oraz bakterie E. coli. Wyniki badań są więc bardzo obiecujące w kontekście walki z pandemią. Odkrycia dokonali naukowcy pod kierunkiem prof. Mingxina Huanga z Wydziału Inżynierii Mechanicznej Uniwersytetu w Hongkongu (HKU), we współpracy z pracownikami prof. Leo Lit Man Poona także z HKU.

Czytaj też: Omnivision prezentuje rewolucyjny aparat dla smartfonów!

Poniżej wypowiedź prof. Mingxina Huanga w temacie nowo odkrytego rozwiązania:

Przełomowe odkrycie dotyczy dezaktywacji patogenów (zwłaszcza SARS-CoV-2) obecnych na powierzchniach wykonanych ze SN. Efekt ten uzyskaliśmy poprzez zmiany w składzie chemicznym i mikrostrukturze zwykłej SN […] Wirusy takie jak H1N1 czy SARS-CoV-2 wykazują dużą stabilność na powierzchniach wykonanych z dodatkami czystego Ag i niewielkich ilości Cu (np., ≤ 5wt%), natomiast ulegają szybkiej dezaktywacji na powierzchniach wykonanych ze stali nierdzewnej z dodatkiem czystej Cu czy dużej zawartości Cu (np., ≥ 10 wt%)

Wniosek o opatentowanie rozwiązania jest już rozpatrywany. Istnieje więc szansa na to, że nowy rodzaj stali nierdzewnej będzie w niedługiej perspektywie czasu wykorzystywany na skalę przemysłową – chociażby w przypadku produkcji przyborów szpitalnych. W dobie pandemii każdy sposób na to, by zahamować transmisję wirusa jest na wagę złota.

Grafika tytułowa: Fusion Medical Animation / Unsplash