Spółka Creotech z Polski i ESA chcą badać pogodę kosmiczną

Creotech Instruments, największa polska firma kosmiczna notowana na warszawskiej giełdzie, podpisała umowę z Europejską Agencją Kosmiczną na realizację projektu „Space Weather Nanosatellites System Enhancement”. Celem misji jest badanie zjawisk pogodowych w przestrzeni kosmicznej, w tym oddziaływania wiatru słonecznego na atmosferę Ziemi. Dane na ten temat będą zbierane na orbicie okołoziemskiej i pomogą w przewidywaniu oraz monitorowaniu zjawisk, które mogą wpływać na infrastrukturę kosmiczną.

Creotech, odpowiedzialny za fazę 0-A projektu, będzie zajmować się wstępnym zaplanowaniem misji, która ma zostać zrealizowana do 2028 roku. Całkowity koszt budowy, wyniesienia oraz operacji misji szacowany jest na kilkanaście milionów euro, a wartość kontraktu na fazę 0-A to 175 tys. euro. W projekcie biorą również udział partnerzy naukowi – Centrum Badań Kosmicznych PAN oraz Politechnika Wrocławska.

Misja Space Weather dostarczy w czasie niemal rzeczywistym dane o stanie magnetosfery i termosfery, które są kluczowe w monitorowaniu kosmicznych zjawisk pogodowych. Te informacje pozwolą lepiej zrozumieć wpływ takich zjawisk na satelity oraz infrastrukturę orbitującą wokół naszej planety, co ma ogromne znaczenie dla zapewnienia bezpieczeństwa technologii kosmicznych.

Prace nad projektem rozpoczną się w IV kwartale tego roku i potrwają 9 miesięcy. Dzięki zastosowaniu systemu HyperSat, Creotech umacnia swoją pozycję na rynku mikrosatelitów, oferując zaawansowane technologie, które zostały już przetestowane podczas misji EagleEye. HyperSat pozwala na przenoszenie kompleksowego ładunku badawczego, co stanowi fundament dla realizacji misji Space Weather.

Źródło: Creotech Instriuments, mat.pras.

Czytaj też: Teleskop Hubble’a uchwycił z boku galaktykę spiralną

Grafika tytułowa: Zelch Csaba / PEXELS