Spadek eksportu chipów do Rosji

Po wprowadzeni sankcji na Rosję za napaść na Ukrainę, światowy eksport półprzewodników do tego kraju spadł o ponad 90%.

Taką informację przekazała sekretarz handlu USA Gina Raimondo, przemawiając na dorocznej konferencji Departamentu Handlu.

Podczas wystąpienia Raimondo powiedziała również, że sankcje nałożone na rosyjski sektor lotniczy osłabiają jego zdolność do generowania przychodów i wspierania lotnictwa wojskowego.

„Rosja może zostać zmuszona do uziemienia od połowy do dwóch trzecich swoich samolotów komercyjnych w ciągu najbliższych czterech lat. W celu kanibalizacji ich na części zamienne” – dodała sekretarz.

Dzień przed jej wystąpieniem administracja Joe Bidena poszerzyła czarną listę handlową o pięć chińskich firm oskarżonych o wspieranie rosyjskiego przemysłu wojennego.

Według amerykańskich urzędników Chiny generalnie przestrzegają ograniczeń, a Waszyngton ściśle monitoruje przestrzeganie sankcji i rygorystycznie egzekwować przepisy.

 Raimondo zagroziła także czołowemu chińskiemu producentowi chipów SMIC, że jeśli będzie dostarczał chipy Rosji, USA zamknie zakłady, ponieważ „…prawie każdy chip na świecie i w Chinach jest wykonany przy użyciu amerykańskiego sprzętu i oprogramowania i zamierzam wywiązać się z tego zobowiązania, jeśli będzie to konieczne”.