Sony Xperia 1 IV i Xperia 10 IV oficjalnie! Smartfony dla koneserów?

Sony nie jest już tak popularnym w naszym kraju producentem smartfonów, jak jeszcze kilka lat temu. Po urządzenia od japońskiego koncernu sięgają głównie koneserzy bardzo przyzwyczajeni do marki. Wbrew pozorom gigant oferuje nam naprawdę nieźle zaprojektowany sprzęt, który cechuje wysoka jakość wykonania oraz niezłe specyfikacje. Na rynku debiutują właśnie Sony Xperia 1 IV i Xperia 10 IV. Co warto o nich wiedzieć?

Sony Xperia 10 IV

Sony Xperia 10 IV to tańsze z debiutujących urządzeń. Już na pierwszy rzut oka widzimy, że producent postawił na bardzo elegancką bryłę. Na froncie wygospodarowano miejsce na ekran OLED o przekątnej 6″ (21:9). Rozdzielczość jego pracy to standardowe Full HD+. Producent nie podał na tą chwilę informacji o częstotliwości odświeżania. Sercem nowości jest procesor Qualcomm Snapdragon 695 wspierany przez 6 GB RAM oraz 128 GB przestrzeni na dane użytkownika.

Na pleckach urządzenia widzimy trzy obiektywy. Producent podaje, że są to matryce 16, 27 i 54 mm. Baterię charakteryzuje pojemność 5000 mAh i jest na nią udzielana trzyletnia gwarancja. Nie zabrakło wsparcia dla 5G, odporności na zalania i zaprószenia na poziomie IP65/IP68 oraz szkła Corning Gorilla Glass Victus na froncie. Sprzęt pracuje pod kontrolą Androida 12. Sprzedaż wystartuje w połowie czerwca 2022 r.

Sony Xperia 1 IV

Sony Xperia 1 IV to flagowiec pełną gębą. Wskazuje nam na to specyfikacja urządzenia oraz jego możliwości w zakresie fotografii i filmowania. Producent zastosował tutaj ekran OLED o przekątnej 6,5″, rozdzielczości 4K oraz odświeżaniu 120 Hz. Absolutny top! Wcale nie gorzej wygląda specyfikacja urządzenia. Mamy tu procesor Qualcomm Snapdragon 8 Gen 1 wspierany przez 12 GB pamięci RAM oraz 256 GB przestrzeni na dane użytkownika.

Na pleckach flagowca umieszczono trzy obiektywy po 12 MP każdy – główny, ultraszerokokątny oraz peryskopowy teleobiektyw. Warto w tym momencie zaznaczyć, że Xperia 1 IV to pierwszy smartfon na świecie pozwalający na 3,5-krotne i 5,2-krotne przybliżenie optyczne oraz płynne przełączanie się między wartościami pośrednimi. Optykę dostarczyła firma ZEISS, a godnym odnotowania jest fakt, że wideo nagramy w 4K przy 120 kl./s. Baterię charakteryzuje pojemność 5000 mAh i naładujemy ją przewodowo (30W) lub za pośrednictwem ładowarki indukcyjnej.

Obudowa jest wykonana z dwóch tafli szkła hartowanego Corning Gorilla Glass Victus, połączonych metalową ramką. To zdecydowanie jakość wykonania na poziomie Premium. Konstrukcja jest wodoszczelna i pyłoszczelna, zgodnie z normami IP65/IP68. Za flagowca Sony przyjdzie nam zapłacić równowartość 1399 euro.

Czytaj też: Po 20 latach nadszedł koniec iPoda

Dajcie koniecznie znać w komentarzach, jak podobają się Wam dwa najnowsze smartfony od Sony!