Sonda NASA poleci w stronę Słońca z serduszkiem WOŚP

W Centrum Badań Kosmicznych PAN (CBK PAN) zbudowano instrument, który w przyszłym roku poleci w stronę Słońca wraz z sondą NASA. Na nim wygrawerowane zostanie serduszko WOŚP i nazwisko Polaka, który wygrał charytatywną aukcję internetową.

Instrument, który poleci w stronę Słońca to zaprojektowany i zbudowany w Polsce GLOWS, czyli GLObal solar Wind Structure. Będzie jednym z 10 przyrządów jakie w 2025 roku zabierze w kosmos sonda NASA – Interstellar Mapping and Acceleration Probe (IMAP). To właśnie na fotometrze GLOWS, który będzie badał wiatr słoneczny, zostaną wygrawerowane serduszko Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy i nazwisko Pawła Orepuka ze Szczecina, który wylicytował w sieci tę inskrypcję podczas ostatniego finału Wielkiej Orkiestry Śiątecznej Pomocy.

Fotometr GLOWS, opracowywany przez naukowców i inżynierów z CBK PAN, ma umożliwić zbadanie trójwymiarowej struktury wiatru słonecznego.

Będzie badał jasność poświaty wodoru wokół słońca. Wodór wokół gwiazdy w pewnym momencie zostaje powtórnie zjonizowany i w wyniku tego procesu emituje fale UV m.in. w zakresie 121 nanometrów. Tego widma nie możemy obserwować z Ziemi, ponieważ atmosfera zasłania ten zakres długości fal, więc trzeba to robić z kosmosu – tłumaczył w rozmowie z PAP Roman Wawrzaszek, inżynier w projekcie GLOWS.

Dodał, że intensywność poświaty świadczy o tym, jak dużo zjonizowanego wodoru jest w heliosferze. To z kolei pokazuje, jak intensywny jest wiatr słoneczny.

Według niego te obserwacje pozwolą naukowcom zrozumieć, co się dzieje w obszarze, gdzie oddziałują ze sobą wiatr słoneczny oraz zewnętrzny ośrodek międzygwiazdowy przez który Słońce i cały Układ Słoneczny się przemieszczają.

W przyszłym miesiącu GLOWS zostanie wysłany do laboratoriów NASA. Sondę z polskim przyrządem w przyszłym roku wyniesie w kosmos rakieta Falcon 9 należąca do SpaceX.

Portal przypomina także, że naukowcy i inżynierowie Centrum Badań Kosmicznych PAN opracowali już prawie 100 instrumentów dla różnych misji kosmicznych.

Źródło: naukawpolsce.pl

Czytaj też: Starliner Boeinga ponownie z problemem. Wykryto wyciek helu!

Grafika tytułowa: Braňo / Unsplash