Starliner Boeinga ponownie z problemem. Wykryto wyciek helu!

Wystrzelenie statku kosmicznego Starliner Boeinga wraz z załogą został ponownie przesunięty ze względu na wykryty wyciek helu. Wcześniej start był planowany na 17 maja. Podano kolejny termin wystrzelenia.

Najwyraźniej nie ma szczęścia Starliner Boeinga. Po niedawnym przesunięciu startu ze względu na wadliwy jeden z zaworów, tym razem ponownie doszło do czegoś nieoczekiwanego. Jak podaje portal SpaceNews Boeing nie podał w komunikacie, kiedy wykryto wyciek, a rzecznicy firmy nie odpowiedzieli wprost na pytania dotyczące tego incydentu.

Obecnie podaje się, że ​​start misji Crew Flight Test (CFT) został przełożony nie wcześniej niż na 21 maja o godzinie 16:43 czasu wschodniego na pokładzie Atlas 5 ze stacji sił kosmicznych Cape Canaveral na Florydzie.

Usterka za usterką

Wystrzelenie 6 maja zostało przerwane nie z powodu problemów ze Starlinerem, ale z powodu zaworu w górnym stopniu rakiety Centaur. Rakietę przetoczono z powrotem do budynku obiektu integracji pionowej w pobliżu wyrzutni, a Boeing w swoim oświadczeniu podał, że 11 maja pomyślnie wymieniono zawór i przetestowano go, aby potwierdzić, że działa prawidłowo.

Zgodnie z oświadczeniem Boeinga firma współpracuje z NASA w celu scharakteryzowania wycieku.

W ramach testów Boeing doprowadzi układ napędowy do zwiększonego ciśnienia podczas lotu, tak jak miało to miejsce przed startem, a następnie umożliwi naturalne odpowietrzenie układu helowego w celu sprawdzenia istniejących danych i wzmocnienia uzasadnienia lotu – podał Boeing.

Ten incydent jest najnowszym z długiego ciągu opóźnień programu. Różne problemy ze statkiem kosmicznym, takie jak oprogramowanie, zawory, elementy spadochronu i taśma okablowania, wszystkie przyczyniły się do lat skumulowanych opóźnień w rozwoju statku kosmicznego i jego lotach testowych.

Boeing ma nadzieję, że dzięki udanej misji CFT pozbędzie się tych problemów i umożliwi regularne misje rotacyjne załogi na Międzynarodową Stację Kosmiczną w ramach kontraktu o wartości 4,2 miliarda dolarów, który firma otrzymała od NASA w 2014 roku – czytamy także.

Źródło: spacenews.com

Czytaj też: Elon Musk ujawnia termin startu Starship/Super Heavy

Grafika tytułowa: AK / Unsplash