Solve for Tomorrow – znamy zwycięzców programu Samsunga!

Solve for Tomorrow to program Samsunga skierowany do uczniów ze szkół ponadpodstawowych oraz studentów I i II roku studiów pierwszego stopnia. Dzięki SFT młodzi ludzie mogą rozwijać kompetencje przyszłości oraz budować swoje poczucie sprawczości. Poznaliśmy właśnie laureatów pierwszej edycji programu!

Solve for Tomorrow – pierwsza edycja zakończona

Program Solve for Tomorrow został objęty patronatem przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska, Centrum GovTech Polska oraz NASK. Partnerami projektu są Centrum Nauki Kopernik, UNEP/GRID-Warszawa, Stowarzyszenie Cyfrowy Dialog, Zwolnieni z Teorii oraz firma Hostersi. W finale pilotażowej edycji programu Solve for Tomorrow w Polsce znalazło się 9 zespołów: 3 w kategorii zdrowie, 2 w kategorii bezpieczeństwo i 4 projekty realizujące wyzwania związane z klimatem. Na ostatnim etapie zespoły odbyły blisko 40 spotkań z wolontariuszami firmy Samsung, którzy wcielili się w rolę mentorów. Zadaniem wolontariuszy było wspieranie zespołów w ulepszeniu prototypów od strony technologicznej, testowanie i przygotowanie do prezentacji podczas gali finałowej.

31 marca b.r. podczas uroczystej gali finałowej w Centrum Nauki Kopernik jury ogłosiło kto zajął pierwsze trzy miejsca w pierwszej edycji Solve for Tomorrow w Polsce:

  • Pierwsze miejsce – zespół z I Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki z Bielska Podlaskiego z projektem „Bezpieczny powrót do domu o każdej porze”. Licealiści zaproponowali niezwykle innowacyjną aplikację na telefon, która w czasie późnych powrotów do domu umożliwia wysyłanie powiadomień o lokalizacji zaufanym osobom, wyznacza najbezpieczniejszą trasę podróży i pozwala sprawnie wezwać policję.
  • Drugie miejsce – Akademia High School z Warszawy za projekt „Wodorosty kontra CO2”, w którym przy wykorzystaniu technologii AI i plantacji wodorostów oczyszcza powietrze oraz tworzy bioplastik.
  • Trzecie miejsce – Liceum Ogólnokształcące im. Aleksandra Omieczyńskiego w Gryfinie i ich projekt „Nawóz potrzebny od zaraz”.

Szansę na docenienie najlepszych projektów dostały także społeczności lokalne, oddając łącznie 6628 głosów. Na stronie programu Solve for Tomorrow do 29 marca 2022 r. trwało głosowanie na finalistów. Przy okazji można było zapoznać się z opisami wyzwań i wideo przygotowanymi przez drużyny. Najwięcej głosów otrzymał zespół z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie zbierając 1180 wskazań. Ich projekt „MASK OFF” zwraca uwagę na problem zaburzeń psychicznych i zakłada stworzenie anonimowej aplikacji, która wyjdzie naprzeciw osobom borykającym się z takimi problemami.

Czytaj też: Cyfrowy kluczyk coraz popularniejszy? Samsung rozszerza wsparcie!

Inicjatywy takie, jak Solve for Tomorrow są bardzo potrzebne. Pozwalają one młodym ludziom na rozwinięcie swoich umiejętności oraz na zmierzenie się z problemami otaczającego świata. Żyjemy w czasach, w których kreatywność wobec otaczającego świata odgrywa ogromną rolę na co dzień. Dlaczego więc nie pobudzać zdolności do twórczego myślenia właśnie w najlepszym dla młodych ludzi okresie? Brawo Samsung!

Źródło: informacja prasowa