Smartfony wkrótce bez zbędnych aplikacji?

Każdy z nas uwielbia po pewnym czasie wymieniać smartfona na nowszy model, prawda? Problem w tym, że producenci często serwują nam na pokładzie swoich urządzeń całe mnóstwo niepotrzebnych aplikacji, które tylko zaśmiecają ich pamięć. Jak się okazuje, pierwszy kraj może wziąć się za poważne porządki w tej kwestii!

fot. Alexander Shatov / Unsplash

Pierwszy kraj bierze się za spamowe aplikacje?

Rewolucja może dokonać się w Indiach! Władze tego kraju chcą wymusić na wszystkich producentach smartfonów obecnych na tamtejszym rynku możliwość odinstalowania wszystkich preinstalowanych aplikacji. Na wprowadzenie zmian koncerny będą miały niewiele czasu – rok. Rząd indyjski nie chce, by prywatne dane użytkowników trafiały w ręce twórców niechcianych aplikacji. Nie jest tajemnicą, że nowe przepisy będą wymierzone przede wszystkim w chińskich producentów.

Decyzje indyjskich władz mogą wywrzeć wpływ na inne kraje. Bezpieczeństwo naszych danych staje się w ostatnich latach priorytetem, jeśli chodzi o ustawodawstwo w wielu państwach. Wystarczy spojrzeć na to, gdzie został już zbanowany TikTok w przypadku urządzeń służbowych (a to przecież chińska usługa). Myślę, że już wkrótce temat zostanie podjęty na poziomie instytucji Unii Europejskiej – w końcu władze Wspólnoty w ostatnim czasie dbają dość mocno o interesy konsumentów (vide przepisy związane z wymiennymi bateriami czy obecnością złącz USB-C w urządzeniach elektronicznych).

Czytaj też: Snapdragon 7+ Gen 2 oficjalnie!

Zmiany mogą wyjść na dobre nam – konsumentom. Dajcie koniecznie znać, czy zaraz po przesiadce na nowego smartfona usuwacie z niego wszelkie zbędne aplikacje, z których nie planujecie korzystać na co dzień.

Grafika tytułowa: Yura Fresh / Unsplash