Ślady zagłady dinozaurów odnalezione w genach ptaków?
Zdaniem naukowców skała, która uderzyła w naszą planetę około 66 milionów lat temu, zmieniła bieg życia na Ziemi. Tymczasem niedługo po uderzeniu pojawili się najwcześniejsi przodkowie dzisiejszych ptaków.
Uważa się, że reakcja łańcuchowa zmian na całym świecie oznaczała koniec dni dla gigantów, którzy wędrowali. Dinozaury nie będące ptakami zniknęły w zapisie kopalnym – ale ich upadek otworzył drogę innym formom życia, aby mogły powstać i rozkwitnąć.
Naukowcy znaleźli ślady katastrofy w genomach ptaków – dramatyczne zmiany spowodowane masowym wymieraniem, które pozwoliło ptakom na dywersyfikację, stając się niezwykle udaną i zróżnicowaną klasą zwierząt , która wypełnia nasz dzisiejszy świat.
Badając DNA żyjących ptaków, możemy spróbować wykryć wzorce sekwencji genetycznych, które zmieniły się tuż po jednym z najważniejszych wydarzeń w historii Ziemi. Podpis tych wydarzeń wydaje się być wdrukowany w genomy ocalałych w sposób, który możemy wykryć dziesiątki milionów lat później – powiedziała ornitolog Jake Berv z University of Michigan.
Po uderzenie ogromnej asteroidy ptasie dinozaury zmieniły się dramatycznie, stając się około 10 000 gatunkami ptaków, które widzimy wokół nas dzisiaj. Kiedy zwierzę zmienia się na drodze ewolucji, mogą nastąpić zmiany w składzie DNA w jego genomie.
Ta praca pogłębia naszą wiedzę na temat dramatycznych biologicznych skutków masowych wymierań i podkreśla, że masowe wymieranie, które doprowadziło do wyginięcia gigantycznych dinozaurów, było jednym z najbardziej znaczących biologicznie wydarzeń w całej historii naszej planety – powiedział paleontolog Daniel Field z University of Cambridge w Wielkiej Brytanii.
Wyniki badań opublikowano w czasopiśmie Science Advances.
Źródło: sciencealert.com
Czytaj też: Neolityczny pochówek szamana zidentyfikowany w Turcji
Grafika tytułowa: Showkat Chowdhury / Unsplash