Skutki wybuchu bomby atomowej? Sprawdzisz je w sieci!

W związku z agresją Rosji wobec Ukrainy i nałożonymi z tego powodu sankcjami na Federację Rosyjską, Władimir Putin zaczął machać szabelką, jeśli chodzi o potencjał atomowy swojego państwa. Wzbudziło to obawy wielu osób przed wojną atomową. W sieci pojawiła się nawet strona pozwalająca na obliczenie skutków wybuchu nuklearnego na danym obszarze!

fot. Kilian Karger / Unsplash

W Internecie znajdziesz symulator wybuchu bomby atomowej!

Bomba atomowa to broń bardzo niszczycielska. Wystarczy przypomnieć, że dwa takie obiekty, odpowiednio wykorzystane, zakończyły udział Japonii w II Wojnie Światowej. Potencjał nuklearny Rosji jest potężny. Dlatego też Jens Stoltenberg na każdym kroku zaznacza, że NATO nie chce mieszać się bezpośrednio w konflikt rosyjsko-ukraiński. Kraje Zachodu boją się wybuchu III Wojny Światowej, która bez wątpienia będzie wojną atomową.

W sieci już od jakiegoś czasu dostępny jest serwis Nukemap. Jego zadaniem jest symulowanie wybuchu bomby atomowej. Po wprowadzeniu odpowiednich parametrów możemy przeanalizować rozmaite efekty wybuchu atomowego na danym obszarze (dostępna jest mapa całego świata). Dostępne są takie dane, jak potencjalny promień rażenia, straty w ludziach czy skutki eksplozji pocisku jądrowego na danym obszarze.

Czytaj też: Zaporoska Elektrownia Jądrowa – czy stanowi zagrożenie?

Twórcą stronki jest Alex Wellerstein. Poinformował on w ostatnim wywiadzie, że od momentu wybuchu konfliktu w Ukrainie w znaczący sposób wzrosła ilość wizyt na jego stronie. Mowa tu o zwiększeniu ilości codziennych odwiedzin z około 20 000 do ponad 150 000. Co to oznacza? Po prostu bardzo boimy się ewentualnej wojny atomowej zainicjowanej przez Federację Rosyjską.

Grafika tytułowa: Maria Oswalt / Unsplash