Skruszony haker zaniepokojony

Według słów byłego cyberprzestępcy, który kiedyś współpracował z Secret Service, hakerzy internetowi mają dostęp do bardziej wyrafinowanych narzędzi niż kiedykolwiek wcześniej.

Uważa on, że w związku z pogarszającą się światową sytuacją ekonomiczną, są bardziej zdeterminowani i zmotywowani do kradzieży.

Brett Shannon Johnson jest obecnie oficerem kryminalnym w Arkose Labs, firmie zajmującej się zapobieganiem oszustwom. W rozmowie z serwisem Business Insider zwierzył się, że martwią go podejrzane zakątki sieci. Takie jak, m.in. rynek botów The Genesis Market, które mogą ułatwić niedoświadczonym przestępcom popełnianie skomplikowanych przestępstw finansowych.

„Masz wyrafinowane narzędzia, których 98% cyberprzestępców po prostu nie używa. Tym, co mnie teraz przeraża, jest to, że widzimy tę zmianę w celu większego wykorzystania” – powiedział Johnson.

Johnson twierdzi, że te rynki botów mogą dostarczyć wszystko, czego początkujący haker potrzebowałby do popełnienia skomplikowanych przestępstw finansowych.

Johnson, w 2005 roku został aresztowany za oszustwa internetowe i zgodził się współpracować z Secret Service jako informator. Podczas pracy dla agencji nadal łamał prawo, popełniając kradzieże tożsamości w Internecie. Ukradł tysiące dolarów, zanim został ponownie złapany i aresztowany.

„W końcu odsłużyłem swój czas i dostałem możliwość odwrócenia mojego życia, co na szczęście wykorzystałem” – powiedział Johnson.

Czytaj także: Dane miliarda Chińczyków w ofercie hakera