Nokia siłą napędową sieci 6G

Nokia została wybrana do poprowadzenia głównych inicjatyw 6G w Stanach Zjednoczonych. Dotyczących widma, natywnego interfejsu powietrznego AI, technologii czujników, ekstremalnej łączności i bezpieczeństwa.

Według firmy technologia 6G pojawi się w użytku do roku 2030. Taką wizję ogłosił Pekka Lundmark, dyrektor generalny Nokii.

Ponieważ świat nie zdał sobie jeszcze w pełni sprawy z potencjału 5G, dokładna definicja i zakres tego, co może przynieść 6G, jest jak dotąd niejasna.

Według Nokii, przyszłe sieci 6G będą wykorzystywać znacznie różne możliwości niż dają dzisiaj wykorzystywane sieci. Nowa architektura 6G kładzie nacisk na współczesne kluczowe wskaźniki: szybkości, pojemności i brak opóźnień.

Mówi się, że 6G będzie czymś znacznie więcej niż rozwiązaniem sieci rozległej. Odtworzy nowe możliwości zawierające „niewidzialne przewody”, które połączą najbardziej krytyczne dla życia usługi w wyspecjalizowane podsieci.

Nokia dodaje, że jest „siłą napędową” organów normalizacyjnych w zakresie definiowania architektur systemów 5G. Firma nadal wykorzystuje ten impet w planowaniu architektury 6G.

W styczniu ubiegłego roku spółka ogłosiła, że ​​jest liderem projektu Hexa-X. Flagowej inicjatywy Komisji Europejskiej 6G w zakresie badań nad sieciami nowej generacji, finansowanej z programu badawczego i innowacyjnego Horyzont 2020.

Na początku tego roku gigant potwierdził plany współpracy z południowokoreańskim operatorem LG Uplus w celu zbadania, w jaki sposób można wykorzystać istniejącą infrastrukturę do projektów 6G.

Czytaj także: Nokia testuje 6G w Japonii