Skok wydajności kart graficznych NVIDIA RTX serii 40

NVIDIA dzięki kartom graficznym GeForce RTX serii 40 rozpoczyna erę renderowania neuronowego.

Firma zaprezentowała karty graficzne GeForce RTX® serii 40, zaprojektowane z myślą o zapewnieniu rewolucyjnej wydajności graczom i twórcom, na czele z nowym flagowym modelem RTX 4090

Oparte na architekturze Ada Lovelace i technice DLSS 3 karty RTX trzeciej generacji są do czterech razy szybsze niż karty graficzne z architekturą NVIDIA Amper. Reprezentują nową erę ray tracingu w czasie rzeczywistym oraz renderowania neuronowego, w którym do generowania pikseli wykorzystuje się sztuczną inteligencję.

„Era ray tracingu i renderowania neuronowego napędzanych przez karty RTX jest w pełnym rozkwicie, a nasza nowa architektura Ada Lovelace przenosi ją na wyższy poziom”, powiedział Jensen Huang, założyciel i prezes firmy NVIDIA podczas wydarzenia GeForce® Beyond: Special Broadcast na konferencji GTC.

Huang zaprezentował także NVIDIA DLSS 3, kolejną rewolucję w neuronowo-graficznej technice Deep Learning Super Sampling przeznaczonej dla gier i aplikacji kreatywnych. Ta napędzana przez sztuczną inteligencję technika może teraz generować pełne klatki w celu uzyskania większej szybkości rozgrywki. Może ona pokonywać ograniczenia wydajności procesora centralnego w grach, pozwalając karcie graficznej na niezależne generowanie całych klatek.

Technika ta trafia do najpopularniejszych na świecie silników gier, takich jak Unity i Unreal Engine, i uzyskała uznanie wśród wielu czołowych deweloperów, a ponad 35 gier i aplikacji wspierających tę technikę pojawi się już wkrótce.

Ponadto karty graficzne RTX serii 40 oferują także szereg innowacji technologicznych.

Czytaj także: Karty graficzne będą tańsze? NVIDIA robi co może…