Marzenia Muska o robotach humanoidalnych

Firma Elona Muska ma ambitne plany rozmieszczenia w swoich fabrykach (na początku w Teksasie) tysięcy humanoidalnych robotów, znanych jako Tesla Bot lub Optimus.

Jak donoszą dobrze poinformowane źródła Tesla ma coraz więcej wewnętrznych spotkań na temat robotów i robotyki, a projekt obejmuje wprowadzenie ich docelowo na całym świecie.

Według właściciela spółki zakres przydatności robotów poszerza się. Mogą one służyć w domach, przyrządzać obiady, kosić trawnik i opiekować się starszymi ludźmi. A nawet stać się kimś w rodzaju partnera (partnerki) do towarzystwa.

Musk reklamuje wizję firmy, która wykracza daleko poza produkcję samojezdnych pojazdów elektrycznych. Biznes robotów może w końcu być wart więcej niż przychody Tesli z samochodów.

Podczas „Dnia AI” 30 września Tesla zaprezentuje prototyp swojego projektu Optimus. Jest on aluzją do potężnego lidera Autobotów z serii Transformers. Ich produkcja może ruszyć w przyszłym roku.

Obecnie Tesla zatrudnia już setki robotów przeznaczonych do konkretnych zadań przy produkcji swoich samochodów.

Według Muska na początku Optimus będzie wykonywał nudne lub niebezpieczne prace, w tym przenoszenie części w swoich fabrykach.

Właściciel Tesli przyznał, że roboty humanoidalne nie mają wystarczającej inteligencji, aby poruszać się w prawdziwym świecie bez wyraźnej instrukcji.

Zaznaczył jednak, że firma może wykorzystać swoje doświadczenie w sztucznej inteligencji i kluczowych komponentach. Posłuży ono do opracowania i produkcji inteligentnych, ale tańszych, humanoidalnych robotów na dużą skalę.

Czytaj także: Wielki sukces Muska