Silnik V8 na wodór? Yamaha i Toyota zaskakują!

Czy tego chcemy, czy nie, silniki napędzane benzyną i olejem napędowym za kilkanaście lat znikną z rynku. Z tego powodu (oraz przez coraz bardziej rygorystyczne przepisy związane z ekologią) producenci muszą szukać alternatywnych rozwiązań – od elektryfikacji, po jednostki napędowe zasilane wodorem. W tej ostatniej kategorii bardzo ciekawą nowość przedstawiły wspólnymi siłami koncerny Toyota oraz Yamaha!

Mocny silnik zasilany wodorem to nie melodia przyszłości!

Yamaha i Toyota zaprezentowały kolejny silnik spalinowy, w którym za paliwo służy wodór. Mowa o potężnym motorze V8 stosowanym między innymi do tej pory w sportowym Lexusie RC F. Klasyczny blok silnika wzbogacony został o głowice z nowoczesnymi wtryskami dostarczającymi do komory spalania wodór, który w charakterze paliwa zastępuje benzynę. W oczy mocno rzuca się również nietypowy kolektor wylotowy.

Nowa jednostka nie została jeszcze dokładnie scharakteryzowana przez współpracujące przy jej konstruowaniu japońskie koncerny. Wiadomo jedynie, że cechuje ją pojemność 5 litrów, generuje moc maksymalną 455 KM, a jej moment obrotowy to 540 Nm. Teraz przed Toyotą i Yamahą kolejne wyzwanie – przygotowanie pozostałych elementów układu napędowego w taki sposób, by mogły bezproblemowo współpracować z nowym silnikiem.

Czytaj też: Chińska odpowiedź na Teslę Model 3

Gdy już wszystko będzie gotowe, silnik z pewnością trafi na pokład samochodów sportowych – tych mniej lub bardziej wyczynowych. Możliwe też, że zastosowany zostanie w przypadku dużych terenówek, pick-upów i limuzyn Toyoty. Wszystkiego z pewnością dowiemy się w niedalekiej przyszłości.