Sensacyjne odkrycie po 40 latach! Archeolodzy trafili na grobowiec legendarnego władcy Majów
W 2025 roku świat archeologii przeżył prawdziwy przełom. Po czterech dekadach nieprzerwanych wykopalisk na terenie starożytnego miasta Caracol w Belize, profesorowie Arlen i Diane Chase z Uniwersytetu w Houston natrafili na niebywałe znalezisko – grobowiec Te K’ab Chaaka, pierwszego władcy tej potężnej osady Majów. Odkrycie to nie tylko potwierdza zapisy hieroglificzne, ale także otwiera nowy rozdział w badaniach nad polityczną i kulturową potęgą Caracol.
Grobowiec datowany na około 350 rok n.e. zawiera imponujący zestaw przedmiotów rytualnych i ozdobnych, w tym mozaikową maskę z jadeitu, biżuterię, misternie rzeźbione rurki z kości oraz naczynia ceramiczne, które opowiadają historię pochowanego władcy. Szczególną uwagę zwrócił czerwony cynober pokrywający ściany komory grobowej, a także nietypowa nisza w kształcie krzyża, wykuta w tylnej ścianie. To właśnie Arlen Chase jako pierwszy spojrzał do środka, dostrzegając zarówno potęgę tego znaleziska, jak i jego nieprzeciętną symbolikę.
Profesor Diane Chase podkreśla, że po raz pierwszy udało się zidentyfikować osobę z dynastii królewskiej w sposób jednoznaczny – na podstawie zgodności artefaktów z zapisami hieroglificznymi. Dotychczas odnajdywano w Caracol liczne grobowce zawierające bogate skarby, jednak żaden z nich nie był tak mocno powiązany z konkretnym władcą. To czyni odkrycie jeszcze bardziej wyjątkowym, tym bardziej że mowa tu o założycielu dynastii, który wstąpił na tron w 331 roku n.e.
Znalezisko to rzuca też nowe światło na relacje Caracol z innymi ośrodkami Mezoameryki. Dotychczas sądzono, że region ten znajdował się pod silnym wpływem potężnego Teotihuacánu już od 378 roku n.e. Tymczasem grobowiec Te K’ab Chaaka pokazuje, że Caracol cieszył się dużą niezależnością i bogactwem już wcześniej. Co więcej, w 562 roku n.e. to właśnie Majowie z Caracol pokonali miasto Tikal, co udokumentowano na kamiennym ołtarzu odkrytym w 1986 roku.
Odkrycie Chase’ów ma szansę zrewolucjonizować sposób, w jaki patrzymy na hierarchię i dynamikę polityczną starożytnej Mezoameryki. Zamiast bezkrytycznie przyjmować dominację Teotihuacánu czy Tikal, nowe znaleziska sugerują, że Caracol był równorzędnym graczem o znaczącym wpływie na losy całego regionu. To także przypomnienie, że nawet po 40 latach badań ziemia potrafi wciąż skrywać tajemnice, które zmieniają bieg historii.
Źródło: Uniwersytet w Houston
Czytaj też: Makabryczne odkrycie w Turcji! Starożytny „kanał krwi” ujawnia rytuały sprzed 6000 lat!
Grafika tytułowa: Raquel Moss / Unsplash