Samsung przygotowuje się na kryzys!

Zaczynający się właśnie 2023 rok – według prognoz ekonomistów – upłynie nam pod znakiem kryzysu gospodarczego będącego efektem zawirowań COVID-owych. Globalne koncerny zdają sobie sprawę z tego, że będzie trzeba mocno zacisnąć pasa. Wśród nich jest Samsung, który przygotowuje się na to, że ten rok może być dla firmy najtrudniejszy od lat.

Zmniejszone przychody w wielu sektorach?

Koreański koncern zakłada, że w tym roku zanotuje zmniejszone przychody zarówno w niezwykle ważnym segmencie smartfonów, jak i na rynku półprzewodników (w tym ostatnim przypadku prognozuje się zmniejszenie zysków o aż połowę!). Zmniejszone dochody, jeśli chodzi o chipy wynikać będą jednak nie tylko z samego kryzysu, ale też z faktu, że Samsung w przypadku swoich flagowych urządzeń ma korzystać z procesorów dostarczanych przez koncern Qualcomm.

Zmniejszone dochody mają przełożyć się również na odczuwalnie mniejsze premie dla pracowników. W końcu oszczędzać trzeba będzie na wielu polach.  Premie za wyniki są oparte na zysku operacyjnym firmy w roku poprzedzającym ich wypłatę. Zdarzały się już czasy tak dobre dla Koreańczyków, że mogli wypłacać pracownikom nawet dodatkowe 50% rocznego wynagrodzenia. Zakłada się jednak, że ze względu na kryzys w 2024 roku premie będą na poziomie 5-11%.

Czytaj też: Samsung Galaxy Book 2 Go oficjalnie!

Miejmy nadzieję, że sytuacja gospodarcza na świecie dość szybko się ustabilizuje i że mamy do czynienia tylko z przejściowym kryzysem. W dłuższej perspektywie nie będzie on bowiem korzystny zarówno dla producentów, jak i konsumentów.

Grafika tytułowa: Babak Habibi / Unsplash