Samoloty kosmiczne Aurora. Testy w powietrzu

Niemiecka firma Polaris Spaceplanes przygotowuje się do testowania możliwości tankowania w powietrzu swojego samolotu kosmicznego Aurora.

Aurora będzie napędzana czterema silnikami turbowentylatorowymi. To wielozadaniowy samolot kosmiczny i hipersoniczny system transportu. Dzięki dodaniu tankowania w powietrzu Polaris zamierza rozszerzyć zasięg operacyjny i zwiększyć ładowność swojego samolotu kosmicznego.

Jak tłumaczy firma testowanie systemów tankowania w powietrzu będzie realizowane przy użyciu demonstratora samolotu kosmicznego o mniejszej skali i „innego statku powietrznego przypominającego tankowiec”. Początkowo testy będą miały na celu przeprowadzenie tankowania powietrznego przy użyciu kerozyny, które jest szeroko stosowane właśnie jako paliwo do silników odrzutowych i turbopropulsyjnych.  W przyszłości firma będzie badać także możliwości tankowania ciekłego tlenu. Testy te otrzymały wsparcie niemieckiego Federalnego Urzędu ds. Sprzętu, Technologii Informacyjnych i Wsparcia Eksploatacyjnego Bundeswehry.

Jak podaje firma Aurora oferuje rewolucyjną rentowność ekonomiczną i otwiera drzwi do rutynowego, taniego i bezpiecznego dostępu do przestrzeni kosmicznej. Rozpoczęcie operacji lotniczych planowane jest na rok 2027.

Testy samolotu Mira

Oprócz testów związanych z Aurorą, firma Polaris pracuje również nad pierwszym lotem demonstratora Mira o długości 4,25 m z napędem rakietowym.

Mira jest pierwszym demonstratorem samolotu kosmicznego wyposażonego w liniowy silnik aerospike. 

Pod koniec ubiegłego miesiąca firma przeprowadziła pierwszy test przechyłu silnika rakietowego z przepustnicą do 60 procent maksymalnego ciągu na trzy sekundy na lotnisku Lemwerder niedaleko Bremy w Niemczech. Oczekuje się, że pierwszy lot z napędem rakietowym nastąpi w nadchodzących tygodniach – podaje portal.

Źródło: europeanspaceflight.com

Czytaj też: Chiny się rozpędzają. Podały swoje plany

Grafika tytułowa: NASA / Unsplash