Ryby „popłyną” w kosmos. Trafią na chińską stację Tiangong!
Chiny planują wysłać na stację orbitalną Tiangong słodkowodne ryby z gatunku danio pręgowany, aby zbadać interakcje pomiędzy tymi organizmami a mikroorganizmami w małych, zamkniętych systemach. Ryby te, popularne w akwarystyce, pochodzą z Azji i należą do rodziny karpiowatych. Choć szczegóły dotyczące misji oraz harmonogram eksperymentu nie zostały ujawnione, chińscy naukowcy podkreślają, że takie badania mogą pomóc w analizie problemów zdrowotnych astronautów, takich jak utrata masy kostnej.
Próba ta nie jest pierwszym eksperymentem z udziałem ryb w kosmosie. Już w 1976 roku, na pokładzie misji Sojuz 21, ryby danio pręgowane poleciały na radziecką stację kosmiczną Salut 5. Zgodnie z obserwacjami naukowców, ryby w przestrzeni kosmicznej dostosowują swoje zachowania do warunków mikrograwitacji, co może dostarczyć cennych informacji o ich biologii i reakcjach w nowych warunkach.
W 2012 roku NASA powtórzyła eksperyment, wysyłając ryby na Międzynarodową Stację Kosmiczną w ramach projektu Aquatic Habitat (AQH). Naukowcy z NASA twierdzą, że badania z udziałem ryb mogą w przyszłości pomóc w rozwiązaniu problemów zdrowotnych ludzi, zwłaszcza w kontekście starzejącego się społeczeństwa i wyzwań związanych z utrzymaniem zdrowia w przestrzeni kosmicznej.
Eksperymenty z rybami w kosmosie mają na celu nie tylko poznanie ich reakcji na mikrograwitację, ale także umożliwiają badanie interakcji między organizmami a mikroorganizmami w warunkach zamkniętych systemów. Takie badania mogą otworzyć nowe możliwości w dziedzinie medycyny, a także posłużyć lepszemu zrozumieniu mechanizmów biologicznych, które wpływają na zdrowie ludzi, szczególnie astronautów.
Czytaj też: Ekologiczne paliwo rakietowe? Sukces polskich naukowców!
Źródło: wp.pl
Grafika tytułowa: Petr Kuznetsov / Pixabay