Rośnie światowa produkcja energii

Raport zatytułowany 2022 Power Transition Trends opracowany przez Bloomberg New Energy Fund (BNEF) wykazał, że po raz pierwszy energia wiatrowa i słoneczna wytworzyły 10% światowej energii elektrycznej.

Ogólna emisja energii elektrycznej wzrosła w 2021 roku, po pandemicznej zapaści.  

Produkcja i emisje z elektrowni węglowych w tym samym okresie także odnotowały nowe maksima. Według BNEF wzrosły o rekordowe 8,5 proc. w latach 2020-2021. BNEF wskazuje na szybko rosnące zapotrzebowanie na energię (o 5,6 proc. rok do roku w 2021 r.). Zmniejszone wytwarzanie wody z powodu suszy oraz wysokie ceny gazu ziemnego w Europie to główne czynniki wzrostu zapotrzebowania na węgiel.

Te dane zaniepokoiły aktyw stojący na czele walki ze zmianami klimatycznymi.

„Nowe skoki w produkcji węgla są niepokojącym znakiem dla gospodarki, naszego zdrowia i walki ze zmianami klimatycznymi. Ten raport powinien być wołaniem do liderów na całym świecie, że przejście na czystą energię wymaga większych i śmielszych działań” – powiedział. Michael Bloomberg, założyciel Bloomberg LP, Bloomberg Philanthropies i specjalny wysłannik Sekretarza Generalnego ONZ ds. rozwiązań klimatycznych.

Węgiel nadal zajmuje największy pojedynczy udział w światowej produkcji energii elektrycznej na poziomie 27 procent i może nadal rosnąć w 2022 r. „Ponieważ narody europejskie poszukują krótkoterminowych rozwiązań, aby zrekompensować susze i wyjątkowo wysokie ceny gazu” – informuje BNEF.

Czytaj także: Czy skoncentrowana energia słoneczna zbawi naszą planetę?