Rodzina Galaxy A52 z Androidem 13!

Samsung przedstawiając kilka tygodni temu harmonogram aktualizacji swoich wspieranych smartfonów i tabletów do Androida 13 wzbudził w fanach urządzeń Galaxy niemałe poruszenie. Koncern z Korei bowiem zadeklarował chęć wdrożenia nowości w przypadku większości produktów do końca 2022 roku. Póki co plan ten jest konsekwentnie realizowany!

Kolejne średniopółkowe smartfony z nowym systemem!

Najnowsze doniesienia mówią o tym, że wystartowało wdrożenie Androida 13 z One UI dla smartfonów z rodziny Galaxy A52 – modelu podstawowego, a także Galaxy A52 5G oraz Galaxy A52s. To smartfony, które cieszą się ogromną popularnością na rynku sprzętu z Androidem – m.in. ze względu na dość atrakcyjne ceny w których można je obecnie kupić. Specyfikacje tych modeli nadal są satysfakcjonujące w codziennym użytkowaniu.

Jeśli jesteście właścicielami urządzeń z rodziny Galaxy A52, w każdej chwili możecie otrzymać powiadomienie o udostępnieniu oprogramowania dla Waszego smartfona. Możecie też sprawdzić dostępność manualnie, w sekcji Ustawienia. Jedno jest oczywiste – aktualizację warto pobrać łącząc się z domowym, nielimitowanym Internetem. Będzie ona bowiem „ważyła” kilka dobrych GB.

Co nowego w Androidzie 13 z One UI 5?

Samsung w przypadku nowej wersji swojej nakładki systemowej nie postawi na rewolucyjne zmiany. W kwestii wizualnej poprawki otrzymamy wyłącznie kosmetyczne. Warto wspomnieć chociażby o wizualnych ulepszeniach rozwijanego widoku powiadomień. Kolor został tu ustanowiony na nieco ciemniejszy kolor szary, przez co ta sekcja zyskała nieco na estetyce.

Ciekawą nowością, która trafi na nasze urządzenia w ramach One UI 5.0 jest OCR – czyli optyczne rozpoznawanie znaków. Umożliwi ona odczytywanie i kopiowanie tekstu z obrazów do aplikacji Galeria i klawiatury. Co prawda rozwiązanie było dostępne do tej pory w ramach Bixby Vision, jednak najwyraźniej koncern z Korei zechciał je stamtąd wyodrębnić. Czyżby to znak początku końca Bixby?

Centrum bezpieczeństwa i prywatności to nowy dział w menu Ustawienia. Znajdziemy tu wszystkie informacje związane z naszymi prywatnymi danymi oraz bezpieczeństwem naszego urządzenia mobilnego. Takie rozwiązanie zadebiutowało już w przypadku smartfonów Pixel. Jego zadaniem jest umożliwienie nam wygodnego zarządzania danymi.

Poprawiona została jakość animacji w One UI. Była ona szeroko krytykowana przez użytkowników nawet najdroższych, flagowych smartfonów. Poza tym w sekcji Labs pojawią się dwie bardzo ciekawe nowości. Przesunięcie dwoma palcami w górę od dołu ekranu pozwoli w prosty sposób przełączyć się na podzielony, wielozadaniowy ekran Androida. Przesunięcie palcem od prawego górnego rogu, aby utworzyć wyskakujące okienko, w którym może być otwarta aplikacja. 

Oczywiście na pokład smartfonów i tabletów Galaxy trafią także wszystkie nowości wprowadzone w przypadku systemu Android 13 przez Google oraz wiele pomniejszych, ciekawych i przydatnych usprawnień odpowiedzialnych za stabilną pracę urządzeń Galaxy.

Czytaj też: Nowy iPhone na Boże Narodzenie? Warto się śpieszyć!

W Polsce aktualizacja do Androida 13 z One UI 5 dla modeli z rodziny Galaxy A52 może wystartować w każdej chwili (póki co, oprogramowanie dostępne jest w Rosji). W pierwszej kolejności otrzymają ją urządzenia z tzw. „wolnej sprzedaży”, a dopiero później sprzęt zakupiony u operatorów. Muszę przyznać, że czekam na ten update z niecierpliwością, gdyż sam na co dzień używam Samsunga Galaxy A52 5G.

Grafika tytułowa: Samsung