Rewolucyjna metoda pozyskiwania energii z powietrza

Zespół naukowców z Monash University Biomedicine Discovery Institute w Melbourne w Australii odkrył enzym zdolny do przekształcania powietrza w energię.

Badanie pokazuje, że enzym wykorzystuje niewielkie ilości wodoru w powietrzu do generowania prądu elektrycznego. Odkrycie może być przełomowe i przyczynić się do stworzenia urządzeń generujących energię dosłownie z powietrza!

Zespół kierowany przez dr Rhysa Grintera, z dr Ashleigh Kroppem i profesorem Chrisem Greeningiem wykazał, że wiele bakterii wykorzystuje wodór z atmosfery jako źródło energii w środowiskach ubogich w składniki odżywcze.

„Od pewnego czasu wiemy, że bakterie mogą wykorzystywać śladowe ilości wodoru w powietrzu jako źródło energii, aby przetrwać. Ma to miejsce w glebach antarktycznych, kraterach wulkanicznych i głębokim oceanie” – powiedział profesor Greening. „Ale do tej pory nie wiedzieliśmy, jak to robiły”.

Wynik badań został opublikowany w Nature. W artykule naukowcy opisali wyodrębnienie enzymu odpowiedzialnego za wykorzystanie wodoru atmosferycznego z bakterii o nazwie Mycobacterium smegmatis. Wykazali, że ten enzym, zwany Huc, zamienia gazowy wodór w prąd elektryczny.

Dr Grinter zauważa: „Huc jest niezwykle wydajny. W przeciwieństwie do wszystkich innych znanych enzymów i katalizatorów chemicznych zużywa wodór nawet poniżej poziomu atmosferycznego. To zaledwie 0,00005% powietrza, którym oddychamy”.

Huc to „naturalna bateria”, która wytwarza stały prąd elektryczny z powietrza lub dodanego wodoru. Chociaż badania te są na wczesnym etapie, odkrycie Huc wnosi znaczny potencjał do opracowania małych urządzeń zasilanych powietrzem, na przykład jako alternatywy dla urządzeń zasilanych energią słoneczną.

Czytaj także: Naukowcy zszokowani zdjęciami teleskopu Webba