Rewolucja w rehabilitacji po złamaniach?

PulseLAYERS to innowacyjne rozwiązanie zaproponowane przez doktorantów z Politechniki Warszawskiej. Jest to rodzaj opatrunku, który może skrócić czas rehabilitacji po złamaniu i sprawić, że będzie ona mniej uciążliwa.

Specjalistyczny opatrunek ma być nakładany na miejsce złamania. W samej nakładce znajdują się sensory oraz elektrody, które odpowiedzialne są za elektrostymulację.

Nasze rozwiązanie pozwala na ograniczenie zaniku mięśni pacjenta podczas zrastania się złamanej kończyny oraz umożliwia ograniczenie uciążliwego i trudnego procesu rehabilitacji do minimum. Redukuje także ryzyko powikłań związanych ze zrastaniem się kości oraz przyspiesza gojenie – tłumaczy Dominik Baraniecki lider zespołu, cytowany w komunikacie uczelni.

Jak przypomina naukowiec, każde unieruchomienie kończyny wiąże się najczęściej z nieuniknioną utratą masy mięśniowej. Jak wykazują liczne badania po kilku tygodniach utrata masy mięśniowej może wynieść nawet około 20 procent. Jednocześnie badania potwierdzają, że tej utracie skutecznie przeciwdziałać może elektrostymulacja, która ma również pozytywny wpływ na sam proces gojenia.

Planujemy pozyskiwanie funduszy w postaci grantów lub realizowanych projektów badawczo-rozwojowych w celu doprowadzenia urządzenia do poziomu proof of concept i ewentualnego wdrożenia – deklaruje Baraniecki.

Projekt PulseLAYERS był prezentowaany podczas Tech-Athonu, czyli politechnicznego maratonu prac nad innowacyjnymi rozwiązaniami o potencjale wdrożeniowym. Zespół otrzymał w tym konkursie wyróżnienie i 30 tysięcy złotych na rozwój pomysłu.

Czytaj też: Nowy tryb samolotowy od Google?

Źródło: PAP, Nauka w Polsce, Politechnika Warszawska

Grafika tytułowa: Tom Claes / Unsplash