Rekord wydajności płytek krzemowych pobity

Longi Green Energy Technology, producent ogniw słonecznych z Chin ogłosił pobicie rekordu wydajności pełnowymiarowych monokrystalicznych płytek krzemowych na poziomie 26,81%.

Osiągnięcie zostało potwierdzone przez niemiecki Institut für Solarenergieforschung w Hameln. Poprzedni rekord dla ogniw z heterozłączem  26,7% został ustanowiony w 2017 roku. To także pierwsza chińska firma, która osiągnęła rekordową wartość.

„To wybitne osiągnięcie zostanie uwzględnione w kolejnej wersji tabel wydajności, które zostaną opublikowane w postępach w fotowoltaice”. Powiedział Martin Green, profesor z University of New South Wales w Australii.

„Poprawa wydajności i zmniejsza uśredniony koszt energii, to odwieczny temat rozwoju przemysłu fotowoltaicznego” – powiedział Li Zhenguo, założyciel i prezes Longi.

„Wydajność ogniw słonecznych jest drogowskazem innowacji w technologii fotowoltaicznej. Każda poprawa o 0,01% wydajności konwersji ogniw fotowoltaicznych wymaga ogromnego wysiłku. Ogniwa fotowoltaiczne z krzemu krystalicznego stanowią blisko 95% obecnego rynku fotowoltaiki. Ostateczna wydajność również pokazuje potencjał i kierunek rozwoju branży fotowoltaicznej, która ma ogromne znaczenie w całej branży”.

Dr Xu Xixiang, wiceprezes Longi Central R&D Institute, powiedział, że pobicie rekordu jest kamieniem milowym w historii chińskiego przemysłu fotowoltaicznego. Spowoduje poszerzenie zakresu badań. Od czerwca 2021 r. zespół badawczo-rozwojowy Longi zwiększył wydajność z 25,26% do 26,81% dużych płytek krzemowych.

Założona w 2000 roku firma Longi ma pięć sektorów biznesowych. Obejmuje ogniwa i moduły z płytek monokrzemowych, komercyjne i przemysłowe rozproszone rozwiązania słoneczne, zieloną energię i sprzęt wodorowy.

Czytaj także: Blaski i cienie fotowoltaiki