Radykalna decyzja w Chinach! Odwet za TikToka?

TikTok to jeden z najważniejszych serwisów społecznościowych w ujęciu globalnym. Niestety – ze względu na swój chiński rodowód – nie wszędzie jest mile widziany. Obecnie, chociażby w Stanach Zjednoczonych, trwa dyskusja nad możliwością zbanowania TikToka na terenie USA w efekcie amerykasko-chińskiej wojny gospodarczej. Władze Państwa Środka już teraz jednak podjeło pewne środki odwetowe.

Rewolucja na rynku półprzewodników?

Chiny właśnie wprowadzają zakaz wykorzystywania procesorów od koncernów Intel oraz AMD w przypadku rządowych komputerów i tabletów. Urzędnicy nie będą mogli także korzystać z systemu Windows. To bez dwóch zdań przepis wymierzony w amerykańską gospodarkę. W Chinach może być natomiast jednym z ważniejszych bodźców przyśpieszających rozwój autorskiego ekosystemu technologicznego uniezależniającego ten kraj od osiągnięć Zachodu.

Konflikt gospodarczy USA – Chiny rozpoczął się od problemów koncernu Huawei. Zbanowanie chińskiego giganta przez Stany Zjednoczone wynika głównie z obaw dotyczących bezpieczeństwa narodowego oraz rywalizacji w dziedzinie technologii. USA oskarżają Huawei o bliskie powiązania z chińskim rządem oraz podejrzewa o wykorzystywanie sprzętu firmy do szpiegostwa lub sabotażu. W rezultacie amerykańskie władze ograniczyły możliwości handlowe Huawei, co miało wpływ na globalny rynek telekomunikacyjny.

Czytaj też: Wiosenne obniżki cen od Sonos!

Grafika tytułowa: Alexander Shatov / Unsplash