Qualcomm ujawnia wielofunkcyjny chip

Producent chipów mobilnych Qualcomm Technologies zaprezentował dzisiaj chip procesora do samochodu o nazwie Snapdragon Ride Flex SoC, który obsługuje zarówno wspomaganie jazdy, jak i funkcje kokpitu, w tym rozrywkę.

Wcześniej te funkcje były obsługiwane przez różne chipy, a ich połączenie może pomóc obniżyć koszty, powiedział Nakul Duggal, szef działu motoryzacyjnego Qualcomm.

„Oczywiście zmniejsza się liczba fizycznych skrzynek, sprowadza się to do jednego pudełka. Zmniejsza i się ilość potrzebnej pamięci. Dodatkowo zmniejsza się ilość potrzebnych komponentów” – powiedział Duggal Reuterowi.

Qualcomm w ostatnich latach stale rozwijał swoją obecność w branży motoryzacyjnej. Niedawno podsumował swoje zaangażowanie finansowe w tę branżę i określił je na około 30 miliardów dolarów. Plany koncernu obejmują kwotę 100 miliardów dolarów, do których ma wzrosnąć do roku 2030.

Wraz z pojazdami elektrycznymi i coraz większą liczbą autonomicznych funkcji w samochodach liczba chipów używanych przez producentów samochodów rośnie. Rynek motoryzacyjny stał się kluczowym obszarem wzrostu dla producentów chipów.

Duggal powiedział, że klienci z branży motoryzacyjnej już niedługo będą mieli możliwość wypróbować nowy układ. Będzie on dostępny na rynku w pierwszej połowie przyszłego roku.

Czytaj także: Qualcomm ulepszy dokładność GPS w naszych smartfonach!